Ziraat odalarından 'fındık' uyarısı

Ziraat odaları ise üreticiyi piyasaya az miktarda fındık indirmeleri ve emanete ürün vermemeleri uyarısında bulunuyor.

Ekonomi 21.08.2015, 13:59 21.08.2015, 14:05
Ziraat odalarından 'fındık' uyarısı

Hasat ve harman işleri süren fındıkta düşük verim üreticiyi düşündürüyor. yüzü gülmeyen fındık üreticisini Ziraat odaları uyarıyor.

Sakarya'da bu yıl fındıkta rekoltenin geçen seneye göre düşmesi bekleniyor. Ağustos'un ilk haftası başlayan hasat ve harman devam ediyor.

Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, fındıkta verimin geçen seneye göre düşük olduğunu belirterek fındık üreticilerini uyardı:

Bu rekoltenin o kadar çıkacağını tahmin etmiyorum. Çok fazla fındık gözükmüyor. Rekolte '500 bin civarında çıkar' diye tahmin ediyorum. Belki biraz daha aşağı düşebilir. Verimin geçen seneye göre çok düşük olduğunu görüyoruz. Küllenme hastalığı var. Fındığın yapraklarını kurutuyor. Küllenme hastalığı nedeniyle fındığın içi boş oluyor. Baya bir zararı olacak.

Şu anki net fiyat değil. Fiskobirlik alım yapacağını açıkladı. 15 lira açıklarsa üretici için güzel olur. Fındığın emanete verilmemesi lazım. Üreticinin çok dikkatli olması, ürününe sahip çıkması lazım. Şu an net bir fındık fiyatı yok. Netleşmesi için piyasanın oturması lazım. Fiyatın kendisini bulması lazım. Fındık piyasaya az çıkarsa fiyat eder. Fındık bekletilirse 20 liranın üzerine çıkar. Ancak piyasaya fındık inmezse. Fındık bir anda piyasaya inerse tüccarlarda piyasadaki fındığa doyarsa fındık o zaman para etmez. Beklenmesi lazım. Ne kadar ihtiyacı varsa o kadar satsın."

Süleyman Karadayı isimli üretici, bahçesindeki mahsulün geçen seneye göre 3'te 1 az olduğunu söyledi. Fındığını piyasaya sürmede acele etmeyeceğini anlatan Karadayı, "Bu seneki mahsul geçen seneye nazaran 3'te 1 az. Geçen sene 3 ton aldığımız yerden 1 ton bekliyoruz. Bu seneki niyetim eve koyup bekleyeceğim. Lazım oldukça kullanacağım. Çuval, çuval, kilo kilo satacam. 15-20 lira arası olursa o zaman pazara sürerim. Emanete vermeyeceğim fındığımı." diye konuştu. 

Fındık hasadını tamamlayan bir başka üretici Hamdi Karadayı ise rekoltesinin bu yıl yarı yarıya düştüğünü anlattı. Fındık fiyatının şu an 12 lira olduğunu ifade eden Karadayı, fındığını bekletmeyi düşündüğünü dile getirdi.
Yorumlar (0)
banner442