100 Bin Kişiden 254’ü Kader Mahkumu

2017 yılında Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de her 100 bin kişiden 254’ünün kader mahkûmu olduğu belirtildi. Türkiye’nin ABD ve İsrail’den sonra üçüncü sırada olduğu belirtildi.

Güncel 08.10.2018, 11:48 08.10.2018, 12:18
100 Bin Kişiden 254’ü Kader Mahkumu

Mahkumlara af tartışmalarıTürkiye gündemine oturdu. yapılan araştırmalara göre Türkiye'nin mahkum artış sayısında önemli derecede artışa sahip ülkeler arasında yer alıyor.

Dünya üzerindeki ülkelerde hapiste bulunan kişi sayısına yönelik yapılan araştırmalar incelenerek, Türkiye’deki her 100 bin kişiden 254’ünün mahkum olduğu saptandı. Araştırma 2017 yılını kapsarken Türkiye, ABD ve İsrail’den sonra üçüncü sırada yer aldığı görüldü.

Ajans Press’in Ekonomi Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere çerçevesinde en az mahkumun Japoryada olduğu açıklandı.

EN ÇOK MAHKUM ABDD'de

ABD’de bulunan mahkûm sayısı da her yüz bin kişide 666 olarak belirlendi. İsrail’de ise bu oran her yüz bin kişide 265 olarak görüldü. Buna karşın Türkiye’den sonra Şili'de yüz bin kişiden 237’sinin hapiste yattığı tespit edildi. Son sırada ise Japonya yüz bin kişide sadece 45 mahkûm sayısının olması dikkat çekti. Hapiste bulunan kişi sayısı 100’ün altında olan diğer ülkeler ise her yüz bin kişide 76 mahkûm ile Almanya oldu. Buna göre, her yüz bin kişide 93 mahkûm ile İtalya olarak saptandı.

AF TARTIŞMALARI GÜNDEMDE YER ALDI

 Ajans Press’in gerçekleştirdiği medya araştırmasına göre 2018 yılı içerisinde mahkûmlarla ilgili medyaya 5 bin 520 haber yansıdığı görüldü. Seçim öncesi ve seçim sonrasının en önemli gündem başlıkları arasında af yer aldı. yer alan “af teklifi” ise 8 bin 127 haber başlığıyla konuşuldu.

Yorumlar (3)
Kerime 3 yıl önce
Sayın Bakanım
ülkemizde malesef mahkemelerin çoğunluğun adil yargılama yapılmıyor
bu sebeple haksız yere cezaevinde olan binlerce insan var
bu durumu düzeltecek en yetkili kisilerdensiz
#AdliMahkumKapsamlıEsitYasa bekliyor
Muazzez avcıoğullarından 3 yıl önce
Adil yargılanmadık ve ömürlük cezalar aldık maalesef ki çocuklarımız boynu bükük büyüyor Allah bile kulunu affediyor siz devlet büyüklerimizden son bir şans istiyoruz evet hata yaptık suç işledik ama bedelini ödedik bitsin artık bu bekleyiş ve özgürlügümüze kavuşalım adli mahkuma eşit yasa
Nazlı ERKEK 3 yıl önce
Af istiyoruz. Şartlı tahliye ve ceza indirimi istiyoruz