14 Şubat Sevgililer Günü ve Ekonomi

Sevgililer Günü Türkiye'de de kutlanmaktadır. 14 Şubat Sevgililer Günü kutlamalarına karşı çıkanlarda bulunmaktadır. Sivgililer günü ile ilgili bir çok düşünce ortaya koyulsa da tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de özellikle gençler tarafından kutlanmaktadır. Elbette meselenin bir de ekonomik boyutu bulunmaktadır.

Güncel 10.02.2020, 14:22
14 Şubat Sevgililer Günü ve Ekonomi

14 Şubat sevgililer günü olarak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kutlanıyor. 14 Şubat Sevgililer Gününe bir kaç gün kala hediyeleşme telaşı başlıyor. düşüyor. 14 Şubat genel olarak sevgililerin kutladığı bir gün olarak akıllara kazınsa da bazı insanlar evcil hayvanlarına sevgilerini göstermek ya da hayatlarında sevgiyle yaptıkları şeyleri kutlamak için de 14 Şubat'ı bir araç olarak seçebiliyor. Peki sevgililer günü nedir, neden kutlanır ve sevgililer günü olarak neden 14 şubat tarihi seçilmiştir.

14 Şubat Sevgililer günü ve buna benzer özel günler aynı zamanda bazılarına göre piyasa ekonomisini canlandıran, ticari kazancının derdinde olan piyasa ekonomisi aktörlerinin işine yarayan önemli gündür.

İngilizce'de “Aziz Valentine" (St. Valentine) ismiyle bilinen Türkiye'de “Sevgililer Günü” olarak addedilen 14 Şubat, piyasalara günler süren bir canlanma ve milyarlara varan katkı sağlıyor. Sevgililer Günü haftasında markalar kampanyalar düzenleyerek "aşk ekonomisinden" payına düşeni alıyorlar. araştırmalara göre, 14 Şubat haftasında perakende satışlar yüzde 30-35 aralığında artıyor artıyor. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi PalandökenSevgililer GünüÖğretmenler GünüAnneler Günü, kozmetikten gıdaya kadar menşei belli olmayan çok sayıda ürün piyasaya sürüdüğünü, Vatandaşlarımız 14 Şubat’ta sevdiklerine hediye alırken merdiven altında üretilen, taklit, korsan ve çalıntı ürünlere karşı dikkatli olmalarını belirterek, Özellikle parfümler, makyaj malzemeleri, bazı taklit çantalar, takılar, çikolata, şekerleme ve gıda ürünleri merdiven altında üretildiğinde hijyenden uzak ve sağlıksız olarak üretildiğine dikkat çekerek, 2Gelenekselleşen Sevgililer Günü’nde perakende sektörünün satışları ortalama yüzde 30 artıyor. 14 Şubat’ta sevgiliyi mutlu etmenin yolu pahalı ve sıra dışı hediyeler değil, maneviyatı güçlü ve kişiye özel hediyelerdir. Sevgiliye alınan bir gül bile hem onu mutlu edecek hem de ekonomiye katkıda bulunacaktır” ifadelerini kullandı.

SEVGİLİLER GÜNÜNDE 3 DÜŞÜNCE

Bu günü anlamlı bulup kutlayanlar ve doğal olarak kutlanmaya değer bulanlar

Böyle bir günün olmasını eleştirmediği gibi yokluğundan da şikayet etmeyen bireyler

Sevgililer Günü adı verilen etkinliklerin varlığını doğru bulmayan kutlanmasını da yanlış olarak nitelendiren grup.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
açık