Alexa

2. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi

Türk Eğitim-Sen ve Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği (UAESEB), 07-10 Kasım 2019 tarihleri arasında 2. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi düzenlendi.

Güncel 12.11.2019, 11:48 12.11.2019, 12:40
65
2. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi

Türk Eğitim-Sen ve Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği (UAESEB), 07-10 Kasım 2019 tarihleri arasında 2. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi Antalya’da gerçekleştirildi. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın açılış konuşması yaptığı kongremiz milli mücadelenin 100’üncü yıl dönümü anısına milli mücadelenin kahramanlarına atfedildi.

Kongreye, Türk Eğitim-Sen ve UAESEB Genel Başkanı Talip Geylan, Türk Eğitim-Sen Genel Merkez Yöneticileri, Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği’ne üye kuruluşların genel başkan ve genel başkan yardımcıları,Türkiye’den ve Türk dünyasından bilim insanları ile Türk Eğitim-Sen üniversite temsilcilikleri yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Kongreye,Türkiye, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya, Kosova ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere 7 ülkeden 650 bilim insanı katılırken; 445 bilim insanı da bildiri sundu.

Kongrede Dilde, Fikirde, İşte Birlik” düsturu ile Türk Dünyası’nın birleşip Turan olabilmesinin anahtarını ifade eden Gaspıralı İsmail Bey ile Türk milleti ve Türk Dünyası için muhteşem çalışmalar yaparak Türk Dünyası tarihine adını altın harflerle yazdıran Turan Yazgan, Rauf Denktaş, Cengiz Aytmatov oturumlarıyla onları yad edildi.

Kongre salonlarına ise Ali Kuşçu, Uluğ Bey, Harezmî, Pîrî Reis, Şemsettin-i İtaki, Farabi, Biruni, İbn-i Sina, Cezerî, Ahmet Ferganî gibi Fen ve Mühendislik alanında dünya çapında Türk bilim adamlarının ismi verilirken poster sunumunun yapılacağı alana Turan Meydanı ismi verildi. poster sunumu haricinde 10 ayrı salonda 70 oturum ile kongreler gerçekleştirildi.

UAESEB olarak dört yıldır uluslararası kongreler düzenlediklerine dikkat çeken Genel Başkan Geylan,“Türk Eğitim-Sen ve Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği tarafından, Türk Dünyası’nın birliğine; bilimsel ve kültürel boyutta katkı sunmak, Türkiye ve Türk Dünyası’ndan seçkin bilim adamlarını bir araya getirerek tanışma, kaynaşma ve ortak projeler geliştirme imkânı oluşturma gayesi ile 2016 yılında başladığımız bilimsel kongrelerimizi; 2016 yılında Türk Dünyası’nın manevi mimarı “Hoca Ahmet Yesevi Anısına Uluslararası Türk Dünyası Eğitim Bilimleri ve Sosyal Bilimler Kongresi”ni tertip ederek başlattık. Bu ilk kongreye yüzlerce bildirinin gelmesi ve akademik camiadaki teveccüh üzerine devamını yapma kararı aldık."dedi.

2002 yılında Türk Eğitim-Sen’in üye sayısının 125 bin 863 iken, bugün 210 bine yükseldiğini belirten Geylan, Türk Eğitim Sen her geçen gün büyüdüğünü, etkinliği ve üye sayısı arttığını belirtti. "Türk memur sendikacılığının tarihini yazacak olan insanlar bu dönemde emek veren sizlerden övgü ile söz edecektir” şeklinde konuşan Geylan, "Türk Eğitim-Sen’in üye sayısını artırırken kimseye ulufe dağıtmadığını, kimseyi tehdit etmediğine dikkat çeken Geylan, “Sadece çalışanları ikna ederek ve sendikal performansınızla üye yaptınız. 2002 yılından bugüne kadar net olarak 100 bin artış gerçekleştirdik. 100 bin net artış demek, Türk Eğitim-Sen’in 17 yılda en az 300 bin ile 350 bin arasında yeni üye kaydı yapmış olması demektir.  Türk Eğitim Sen olarak teşkilatlarımızın her bir ferdi ile gurur duyuyoruz” dedi.

Türk Eğitim-Sen’in geçen sene yetkili olamadığı ama bu sene yetkili olduğu üniversiteleri de sıralayan Geylan, Bartın Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Çorum Hitit Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi,  Dumlupınar Üniversitesi ve İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde yetkiyi aldıklarını kaydederek, "Bildiğiniz gibi bazı üniversitelerimiz bölündü. Bu bölünmenin ardından kurulan üniversiteler arasında da Kayseri Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Hacı Bayram Üniversitesi ve Trabzon Üniversitesi’nde yetkili olduk. Tabi Türk Eğitim-Sen olarak üniversitelerin neden bölündüğünü anlayamadık. Kamuoyuna açıklanan tek bir neden var idi; o da çalışan sayısının fazla olması nedeniyle yönetim sorunu oluştuğu idi. Ama bu gerçekçi değildir. Gazi Üniversitesi büyük ise, Ankara Üniversitesi büyük değil mi? Sanırım bu bölünmenin tek gerekçesi; yandaşlara yeni kadrolar ihdas etmektir. Markalaşmış üniversitelerimizin bölünmesine şiddetle karşıyız” dedi.

Norm Kadro Yönetmeliği’ni yargıya taşıdıklarını bildiren Geylan,Yapılan düzenleme ile ‘kısmi rahatlama’ sağlandığını ancak sorunların devam ettiğini dile getirdi. 

Kadro tahsisinin üniversite yöneticilerin keyfi idaresine bırakıldığına dikkat çeken Geylan, “Kadro tahsisi ile ilgili herhangi bir kriter yok! Kadro tahsisi rektörün iradesiyle yapılamaz. Üniversiteler kimsenin babasının çiftliği değildir. Kadro tahsisi liyakate göre yapılmalıdır” diye konuştu.

10 Kasım’da Büyük Atatürk’ün vefatının 81’inci yıl dönümü olduğuna dikkat çeken Geylan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajlarında Atatürk’ün ismine yer vermeyen bazı eğitim sendikalarını eleştirdiğini hatırlatarak, “İçlerinde öyle onulmaz bir Atatürk düşmanlığı var ki, emin olun Atatürk ve yol arkadaşlarının İzmir’de denize döktüklerinde dahi sizdeki Atatürk düşmanlığı yoktur” dedi. “Devlet kurması dahi Atatürk’e saygı duyulması için yeterli bir sebeptir” dedi.

“ Devletin kuruluş felsefesi, milli değerlerimiz Atatürk isminde sembolleşmiştir. Dolayısıyla aslında bu güruhun düşmanlığı Atatürk’ün şahsına değil, bu topraklardaki Türk devletinin varlığınadır.” şeklinde konuşan Geylan, “Atatürk ve O’nun kahraman yol arkadaşlarını dualarla yad ediyoruz. Allah onlardan razı olsun. Selçuklu da bizdik, Osmanlı’da bizdik, Türkiye Cumhuriyeti de biziz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuranlar Osmanlı İmparatorluğu’nun son kurmay kadrosudur. Dolayısıyla bu tarihte bizim, devlet te bizim!” dedi.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan konuşmasını şöyle devam ettirdi:

“Sloganımız, ‘Türkiye Sevdamız Ekmek İçin Kavgamız’dır. Ekmek kavgasını adam gibi yapıyoruz. Zira seven sevmeyen herkes sendikacılığı adam gibi yaptığımızı kabul ediyor. Bizim farkımız ekmek kavgamızın önüne Türkiye sevdamızı koymamızdır. Türkiye varsa biz varız. Türkiye varsa sendikacılığın anlamı var. Bu noktada devletimizin terörle mücadelesine tereddütsüz destek veriyoruz. Bilindiği gibi devletimiz sınır ötesi operasyonlar yürütüyor. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekatları’nda hep şunu söyledik: Devletimizin bekasına, milletimizin selametine kast eden son terör unsuru ortadan kaldırılıncaya kadar operasyonlar sürdürülmelidir. Bu noktada Rabbim Mehmetçiğimizi, güvenlik güçlerimizi korusun” diye konuştu.

Kongrenin sonunda Kazakistan, Azerbaycan ve Kırgızistan’dan birer, Türkiye’den iki konuşmacı Kongre Başkanı Prof. Dr. Seyhan Fırat’ın oturum başkanlığını da yaptığı değerlendirme oturumunda görüşlerini bildirdi. Misakı Milli adı verilen değerlendirme oturumunun ardından Kongre Başkanı Seyhan Fırat sonuç bildirgesini açıkladı.

Kongre Sonuç Bildirgesi şöyle:

2. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi

Sonuç Bildirgesi

2. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi, Türk Eğitim–Sen ve Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği işbirliği ile 7-10 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya’da hedeflenen amaçlar doğrultusunda gerçekleşmiştir.

Türk Dünyası’nı oluşturan ülkeler ve akraba topluluklar arasındaki kültüre dayalı gönül köprülerini sağlamlaştırmaya yönelik olarak mühendislik ve fen bilimleri sahalarında gerçekleştirilen 2. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi’nin kongre hedefleri doğrultusunda iletişim ve kaynaşma süreçlerine katkı sağladığı görülmüştür.

Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi çoğu gelişmekte olan ülke statüsündeki Türk Dünyası ülkelerinin sosyal ve kültürel alandaki işbirliğini mühendislik ve fen bilimlerine yönelik alanlara da taşıma gayretinin bir yansımasıdır. Bu tür kongre ve organizasyonlar Türk Dünyası’nı oluşturan ülke ve toplulukların bilim ve teknolojiyi oluşturan bilgiyi paylaşabilmeleri açısından önemlidir.

İki gün süren kongre süresince bu tür bilimsel organizasyonların Türk Dünyası’ndaki işbirliği girişimlerini bilimsel alanlara taşıma potansiyeline sahip olduğu bir kez daha görülmüştür. Türk Dünyası arasındaki kültürel ortaklık ve işbirliğine, bilimsel bilgi ve onun teknolojik yansımalarının dahil edilmesi ortak gelecek hedefine bilimsel bir ufuk açacaktır.

Türk Dünyası’nı oluşturan ülkeler, soydaş ve akraba topluluklar arasında köprü oluşturmaya yönelik bir temel hedefe yönelik olarak düzenlenen kongre, bu açıdan temel hedefine ulaşmıştır.

Kongreye önemli bilim insanları davetli konuşmacı olarak katılmıştır.  Davetli konuşmacılarımız Prof. Dr. Recai COŞKUN, Prof. Dr. Ercüment OVALI, Prof. Dr. Ali GENCER, Prof. Dr. H. Özkan GÜLSOY, Prof. Dr. Bahattin YALÇIN yapmış oldukları konuşmalarla katılımcılara bilimin bugünü ve geleceği hakkında önemli projeksiyonlar sunmuşlardır.

 • Kongrede 5 Poster, 445 bildiri sunulmuştur. Kongre çerçevesinde toplam 70 oturum gerçekleşmiştir.
 • Kongremize 7 ülkeden 650 bilim insanı katılarak destek olmuşlardır.
 • Kongrede yapılan oturumlarda Mühendislik ve Fen bilimlerindeki son gelişmeler ele alınmıştır.

Türkiye’nin 21. YY’da M. Kemal Atatürk’ün dile getirdiği muasır medeniyetler seviyesi üzerine çıkmak adına düzenlenen bu tür kongre faaliyetlerinin devam etmesi büyük önem arz etmektedir. Bölgesinde ve dünyada güçlü bir Türkiye ve Türk dünyası idealinin yolu bilime gereken önemin verilmesinden geçmektedir.

Aşağıda belirttiğimiz hususların Türk Dünyasını oluşturan tüm ülkeler tarafından dikkate alınması Türk dünyasının bilimsel ilerlemesine hizmet ederken daha güçlü bir Türk dünyası idealinin gerçekleşmesine vesile olacaktır:

 • Türk Devletleri Bilim Konseyi kurulmalıdır. 
 • Bilim ve Teknolojinin tüm alanlarında ortak Türkçe terminoloji oluşturulmalıdır.
 • Ortaokul düzeyinden üniversite düzeyine tüm öncelikli alanlarda çeşitli kapsamda (popüler, ders, bilimsel monografi) kitaplar yazılmalı ve/veya yabancı dillerden Türkçeye çevrilmelidir.
 • Gelişmiş ülkelerin AR-GE altyapıları irdelenerek Türk Dünyası için bir strateji belirlenmelidir.
 • Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri Gayrı Safi Milli Hasılalarının (GSMH) 2020 yılında en az %2’ni, 2023 yılından itibaren en az %3’nü AR-GE’ye ayırmalıdır.
 • Bilim ve Teknoloji ile ilgili metinlerin Türk lehçeleri arasında bilgisayar ortamında otomatik çevrilmesi için programlar geliştirilmelidir.
 • AR-GE’nin hukuksal altyapısı gelişmiş ülkeler düzeyine ulaştırılmalıdır.
 • Toplam AR-GE harcamalarının en az %5’i ortak projelere ayrılmalıdır. Bu amaçla AB Çerçeve programları benzeri bir yapılanma oluşturulabilir.
 • Bilişim çalışmaları, “stratejik araştırma alanı” olarak belirlenerek bu konuda Türk Dünyası arasında ortak çalışma havzaları oluşturulmalıdır.
 • Türk Dünyasında teknoloji geliştirme alanları oluşturularak araştırmacıların bu alanlarda ortak çalışmalar yapmasına olanak sağlayacak çalışmalar yapılmalıdır.
 • Araştırmacıları Endüstri 4.0 ve 5.0 çalışmalarına teşvik eden düzenlemeler yapılmalıdır. Bu konuda Türk Dünyasında ortak çalışma alanları oluşturulmalıdır.
 • Türk Dünyası Bakanlığı kurulmalıdır.
 • Türk Dünyası Üniversitesi ve Bilimler Akademisi kurulmalıdır.
 • Türk Dili ortak alfabesine geçişin sağlanması gerekmektedir.
 • Türk Dünyası Bilim Ödülleri verilmelidir.
 • Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Endeksi kurulmalıdır
 • Türk Dünyası Araştırma ve Gençlik Merkezi kurularak ortak proje yapma kapasiteleriyle işbirlikleri artırılmalıdır.

Kongremizin ana teması Gaspralı İsmail Beyin “Dilde, Fikirde, İşde Birlik”di. Ayrıca Milli Mücadelemizin başlangıcının 100. yılı olması nedeniyle Salon oturumlarımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına atfen isimleri verilerek rahmet, minnet ve şükranla yad edilmişlerdir. Oturumlara Türk Dünyası bilim insanlarının adları verilmiştir.

Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi, Türk Eğitim–Sen ve Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği’ne, Genel Başkan Sayın Talip Geylan’a, Genel Başkan yardımcılarına, Düzenleme Kuruluna, Davetli Konuşmacılarımıza, Bilim insanlarımıza, Katılımcılara, salonlarda görev alan öğrencilerimize teşekkür ederiz.

2021 yılında 3. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi’nde görüşmek üzere.

Prof. Dr. Seyhan FIRAT

Kongre Başkanı

Kongre Düzenleme Kurulu Adına

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20