Alexa
banner314

2018 SAHUR VE İFTAR VAKİTLERİ

Ramazan ayı başlarken en çok merak edilen konulardan birisi de savur vakti, iftar vaktidir. 2018 Ramazan imsakiyesi ve sahur, iftar ve imsak vakitler kapsamhaber'de

2018 SAHUR VE İFTAR VAKİTLERİ
banner327

Bugün Ramazan Ayının birinci günü. Herkes İftar ve sahur vakitlerini aramaya başladı. Peki  sahur vakti ne zaman? Sahur ne zaman başlıyor? Sahur ne zaman bitiyor? 16 Mayıs sahur vakitleri... 

Ramazan ayı Hicrî Takvim’e göre 9. ay ve İslam dininin inancına göre Muhammed’ e Kuran-ı Kerim ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya başlanılan aydır.

İmsak nedir?

İmsak, gecenin bitimi, günün başlaması demektir. Dinimizde gün, imsak vaktinde başlar, bir dahaki imsak vaktinde biter.

Vatandaşlar Ramazan ayına girdi. Bu gece ilk sahurumuza kalkıyoruz. Ramazan Ayını heyecanla bekleyenler iftar ve sahur vakitlerini aramaya başladı. Peki sahur ne zaman başlıyor? Sahur ne zaman bitiyor?

2018 İFTAR VE SAHUR VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Orucun farzları

Sual: Namazın farzları olduğu gibi, orucun da farzları var mıdır?
Cevap: Orucun farzı üçtür bunlar:
1- Niyet etmek.
2- Niyeti, niyetin ilk ve son vakitleri arasında yapmak.
3- Fecr-i sâdık, yani tan yeri ağarmasından, güneşin batmasına kadar olan zaman içinde, orucu bozan şeylerden sakınmaktır.

RAMAZAN AYI VE ORUCU

İslam dininde Ramazan ayı onbir ayın sultanı olarak ifade edilmektedir. Çünkü bu ayda oruç tutmak Müslümanlara farzdır ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi Ramazan ayındadır. İslam dininde kutsal olan Ramazan ayı Hicri takvimde yani ay takviminde 9. aydır. Kelime kökeni Arapça olan Ramazan kelimesi “Ramaza” (çok sıcak olma) kökünden gelmektedir.
Bakara Suresi'ne göre Kur'an'ın İslam peygamberi Muhammed'e gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz!” (Bakara 185)

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 01:47
YORUM EKLE

banner307

banner325