2020 Af Yasası (ceza infaz indirimi) Son Gelişmeler

İnfaz düzenlemesi Meclis komisyonundan geçti! Kamuoyunda af yasası olarak bilinen ceza infaz indirimi yasası ile ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. Komisyondan geçen düzenleme Salı günü Genel Kurula gelecek. Salı ve Çarşamba günleri yapılacak görüşmeler sonrası Perşembe günü Resmi Gazete 'de yayımlanması ve tahliyelerin başlaması bekleniyor. 

Güncel 04.04.2020, 20:05 05.04.2020, 23:51
2020 Af Yasası (ceza infaz indirimi) Son Gelişmeler

Cezaevlerinde mahkumların ve mahkum ailelerin Uzun zamandır beklediği infaz düzenlemesi geliyor. Meclis komisyonundan geçen İnfaz düzenlemesi TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi. 2020 Af yasası ne zaman çıkacak, kimlere vuruyor ve son durum nedir? insanlar merak ediyor.

70 maddelik yeni infaz düzenlemesinin yürürlüğe girmesi ile beraber, kalıcı infaz düzenlemesi ile 45 bin kişi, geçici genelge ile yayınlanacak infaz düzenlemesi ile ise toplam 90 bin kişi bu düzenlemeden faydalanacak.

AK Parti ile MHP tarafından hazırlanan infaz düzenlemesinde, corona salgını nedeniyle açıktaki mahkumlara verilecek iznin Adalet Bakanlığı tarafından iki yerine 3 defa uzatılabileceği bildirildi. Terör ile devlete karşı işlenen suçların dışında açığa ayrılmalarına 1 yıldan az kalanlar açık cezaevine geçebilecek. Gelen bilgilendirmelerde, koronavirüs pandemisi nedeniyle açık cezaevlerinde infazını yatan mahkumlar ile kapalı cezaevlerinde kalan , açık cezaevine ayrılmaya hak kazananların 31 Mayıs 2020 tarihine kadar izinli olacağına yer verildi. Salgın devam ettiği taktirde bu süre uzatılabilecek.

Mevcut infaz yasası 3/2’den 1/2 oranına indiriliyor.

5 yıl ceza alan bir kişi daha önceden 40 ay cezaevinde kalırken, yeni infaz yasası ile bu yatar, 25 aya kadar düşüyor. Yani 5 yıl ceza alan bir kişinin, 2020 yılı infaz düzenlemesinin yürürlüğe girmesi ile beraber cezasından 15 ay ceza indirimi yani diğer adı ile af verilmiş oluyor.

Bir diğer gelişme ise, 10 yıldan az hapis alanlar 1 ayını, 10 yıldan fazla hapis cezası alanlar ise 3 ayını kapalı cezaevinde geçirmiş olan iyi hal almış hükümlüler, mevzuat gereği açık cezaevine gönderilecek. 1 yıl veya daha az süre kalanlar, talep etmeleri durumunda açık cezaevlerine alınabilecek.

Açık cezaevinde kalanlar ile açık cezaevlerinde kalmaya hak kazanan kapalıdaki mahkumlar izin kapsamında olacak ve kroona izni için evlerine gidebilecek.

Aşağıdaki suçları işleyenler ise bu kapsamda olmayacak.

Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar,

Dnayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,

Milli savunmaya karşı işlenen suçlar,

Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk,

Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar ve örgüt faaliyeti kapsamında işlenen suçların hükümlüleri

Bu düzenleme ile 15 bin hükümlüye açıkcezaevi yolu açılacak.

Komisyondan geçen düzenleme Salı günü Genel Kurula gelecek. Salı ve Çarşamba günleri yapılacak görüşmeler sonrası kanunun Perşembe günü Resmi Gazete 'de yayımlanması ve tahliyelerin başlaması bekleniyor.

HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TAKİPTE KALIN

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)