Alexa

2020'de Af var mı, EYT Ne zaman Çıkar?

Af ve EYT 2019 yılında çok konuşulan ancak umutları her defasında suya düşüren bir sahne ile karşı karşıya kalındı. Bütün umutlar 2020 yılında... Şimdi af yolunu gözleyen mahkum ve yakınları ile EYT'nin bir an önce çıkmasını bekleyen mağdurlar 2020 yılında neler olacağını merak ediyor.

2020'de Af var mı, EYT Ne zaman Çıkar?

2020 yılında af çıkacak mı, 2020 yılında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenleme ve yasa çıkacak mı merak ediliyor. Genel af yasası ve ikinci yargı paketinin çıkış tarihleri tam olarak bilinmiyor. Ceze infaz indirimlerini içeren yasa 2020 yılında Meclis'e gelmesi beklense de konuyla ilgilenen mağdurların her defasında hevesleri kursaklarında kaldığı için eski heyecanları kalmadı.

Emeklilikte yaşa takılanların sorunları ile ilgili de TBMM 'ye verilen soru önergelerine cevap aransa da bulunamadı TBMM'nin resmi internet sayfasında yer alan soru önergeleri kısmında da görüldüğü gibi yaşa takılanlarla ilgili şimdiye kadar 24 soru önergesi verildiği, ancak bunların hiçbirinin cevaplanmadı. İnsanlar soruyor, peki 2020 yılında EYT ile ilgili bir düzenleme veya yasa çıkar mı?

Mahkum yakınları sosyal medya platformunda düzenledikleri etkinliklerde affın bir an önce çıkması için mücadele ettiler. Çocuklarının mağdur olduğunu bir önce infaz düzenlemesinin yapılarak yasallaşmasını isteyen mahkum yakınları mücadeleyi bırakmadıklarını af çıkana kadar çeşitli etkinliklerle seslerini duyurmak istediklerini ve bir an önce cezaevlerinde hükümlü bulunan yakınlarına kavuşmak istediklerini belirtiyor.

2020 Yılında Af Çıkar mı? Ceza İnfaz Yasası ile ilgili bir gelişme olur mu, Yasa Kabul Edilir mi?

mahkûm ve aileleri tarafından yakından takip edilen konular arasında yer alan Genel af yasası ve ikinci yargı paketi 2020 yılı başında çıkması halinde yüzbinlerce insanın bundan etkileneceği düşünülüyor. Birinci yargı paketi daha önce Meclis’ten geçmiş ve 39 maddeden oluşan yasa Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.af yasasının ikinci yargı paketinin içerisinde çıkması ise bekleniyor. Şimdi vatandaşlar, ‘İkinci yargı paketi ve af yasası ne zaman çıkar? 2020 de af  çıkacak mı?’ diye soruyor. Kapsamhaber olarak af yasası ve ceza indirim yasası süreciyle ilgili yakın takipteyiz. Konuyla ilgili gelişmeleri yine daha önce olduğu gibi anlık olarak sizlerle sayfalarımızda paylaşacağız. 

İNDİRİM YAPILMAMASI GEREKEN SUÇLAR TALİMATI

Af yasası ve ikinci yargı paketi ile ilgili AK Parti MYK toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e kesin talimatlarda bulunmuştu. 6 suçta kesinlikle indirime gidilmemesi gerektiği talimatı verilmişti. Erdoğan'ın asla indirim yapılmamasını istediği suçlarışöyle; 

Terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçlar.. Bunlar dışında kalan basit hırsızlık, taksirli suçlar, çek senet, hakaret, konut dokunulmazlığı gibi suçlarda indirim yapılabilecek. sabıkaları yoksa iki yıl denetim altında tutulacak.

Pakete son şekli verilmeden MHP'nin de değerlendirmesinin alındığı belirtildi. MHP'nin değerlendirmesi incelendikten sonra konu tekrar Erdoğan'a sunulacak ve Erdoğan da MHP Genel Başkanı Bahçeli ile bir araya gelerek durumu son kez değerlendirecek.

Posta Gazetesine göre:

Yeni Yılda Seri ve Basit Yargılama Usulü 1 Ocaktan İtibaren Başlayacak. Bazı Basit Suçlarda Savcı ile Fail Anlaşabilecek. Şüpheli Anlaşmayı Kabul Ederse Cezası Yarıya Inecek.

Hangi Suçlar Giriyor?

Hakkı Olmayan Yere Tecavüz
Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Sokulması
Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma
Parada Sahtecilik
Mühür Bozma
Resmî Belgenin Düzenlenmesinde Yalan Beyan
Kumar Oynanması Için Mekan Sağlama
Başkasına Ait Kimlik Kullanma

EYT'DE ÇALIŞMA VAR MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili son değerlendirmesi şöyle; "Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu; fazla uzun sürmez, kısa bir süre sonra bu olayın nasıl bir manipülasyon, ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacak. Bunun, ülkemize bir kazanımı yok, kaybettirir." demişti,

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise hemen ardından: "Bakanlık olarak bizim elimizde 10 küsur analiz var. Her türlü kombinasyonu denedik. Fakat hiçbirisinin maliyeti sürdürülebilir bir maliyet değil." demişti

Soru Önergelerinin özeti:

  • Emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi talebine ilişkin
  • Emeklilikte yaşa takılanlar olarak ifade edilen vatandaşların haklarının iadesine ilişkin
  • Emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen vatandaşlara emeklilik hakkı verilmesine yönelik bir çalışma olup olmadığına ilişkin
  • Emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen vatandaşların sorunlarının çözümüne yönelik mevzuat hazırlığı olup olmadığına ilişkin
  • Emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen vatandaşların sorunlarının çözümüne ilişkin
  • Emeklilikte yaşa takılan ve aylık bağlanma oranı sonucunda emekli maaşları düşen vatandaşlara ilişkin

MAHKUM YAKINLARI NE DİYOR?

- Yılbaşı bayram gibi özel günlrde bayramlar da mahkum ve mahkum ailesi olmak çok zordur. Allah tüm mahkum ve mahkm yakınlarına yardımcı olsun. İnşaallah tez zamanda herkes sevdigine kavuşur.

- 2020 yılında Allah’tan tüm sayfa üyelerimize mutluluk sağlık ÖZGÜRLÜK getirmesini diliyorum  yeni yılda her İstediğiniz gönlünüzce olsun. Sevdiklerimizin 4 duvar arasında değilde yanımızda olduğu bir yıl diliyorum 

- Yokluğu,yoksulluğu, kimsesizliği giderecek ümitlerin varolacağı, Yetimleri,öksüzleri,kimsesizleri mutlu edecek delikanlıların olduğu, cezaevinde bulunan tüm kader mahkumların,Özgür günlere kavuştuğu, fitne ve fesattan uzak onurlu yeni bir yıl olması temennisiyle..!

- Hey güzel ülkemin adaleti...  Adam dağa çıkmış, 5 yil boyunca askerlerle çatışmış, birçok askerimizi şehit etmiş, koy karakol basmış, 5 yil sonra anneleri çıkıyor çocuğumuz diyor. O eli kanlı teröristleri annelerine teslim ediyorlar ve 1 gun bile ceza almıyorlar. Dahası üstune konferanslar kurup ödül veriyorlar. Ama senin- benim çocuğum ömründe 1 kere hata yapıyor oda hepsi mudafadan pisman oluyor. Onlara da cani katil muamelesinden en ağır cezayı veriyorlar. Bunlara af dedin mi katil diyorlar, cani diyorlar . O dağdan inenler camiden geldi sanki. Ülkemin adeti, ne diyelim iste.

- Beş sene kandil'de kalmış verdiği ifadede böyle olduğunu bilsem gitmezdim diyor. Dikkatinizi çekerim, gitmezdim diyor. Kaçırılmamış; iki gündür tüm haber kanalları her saat tekrar tekrar veriyor. Belki terörün bitmesi için olumlu adım bunlar. Anaların direnişi bir o kadar onurlu sözüm yok ama el insaf cezaevlerindekilerde pişman... Onlarında son bir şans verilmesine ihtiyaçları var. Kader mahkumlarının teröristler kadar değeri yok mu? Onların ki ana biz neyiz? Onlar insan cezaevindekiler ne, onlar ailelerine kavuşup yüzleri gülüyor biz niye ağlıyoruz? Kendi ülkemizde ister kandırılsın, ister kaçırılsın sonuçta bu devlete öyle ya da böyle silah doğrultmuş bir terörist kadar değerimiz yok mu, taşına toprağına kurban olduğumun memleketinde?

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2020, 01:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma cengiz
Fatma cengiz - 2 ay Önce

Ben Diyarbakır'da yaşıyorum 9 senedir abim cezaevi de ve onu çok ozluyoruz abim hapisteyken kardeşimizi ve yegenimizi kaybettik kardeşim henüz 20 yaşındaydı ve abimin bundan haberi yok biz af istiyoruz annem kahrolmus bı evladını kaybetti ve biri cezaevinde 2020 yılı bize bir mutluluk versin af çıksın istiyoruz gençlerin çoğu yaptığı hatalardan pişman adaletli Türkiye nerede hani