23 Nisan Nedir? (23 Nisan'ın Anlamı)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta kutlanıyor. Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm Dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan'ın anlamı ve önemi nedir? 23 nisan ne zaman ve neden bayram olarak ilan edildi?

Güncel 22.04.2018, 13:20 20.04.2022, 01:56
23 Nisan Nedir? (23 Nisan'ın Anlamı)

23 Nisan çocuk bayramı olarak kutlanmaya ne zaman başladı? 23 Nisan neden çocuk bayramı olarak ilan edildi? 23 Nisan nedir? Nisan ulusal egemenlik ve çoçuk bayramını niçin kutluyoruz? gibi soruları insanlar merak ediyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili sosyal medyada kutlamalar devam ederken, basın bültenleri, basın açıklamaları ve mesajlar ile de çocukların 23 Nisan Bayramı kutlanıyor. 23 Nisan neden önemlidir? Peki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedir?

23 Nisan Nedir?

İlk kez 23 Nisan 1920’de “Hakimiyeti Milliye Bayramı” olarak kutlanmıştır .23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı günün yıldönümü olarak kutlanmaya başladı.

1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edildi. 1935’te 23 Nisan Milli Bayramı’yla birleştirildi. Hakimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. Millet iradesini esas alan meclisin açılış günü olan 23 Nisan 1920 tarihi ile birlikte Türk halkı da egemenliğini ilan etti. 23 Nisan 1920 tarihinde kurulan TBMM tarihimizde önemli dönüm noktalarından biridir. Bu Bayram, 23 Nisan ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI adı altında tüm dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

23 Nisan neden önemlidir?

23 Nisan'ın Bayram olarak kutlanması ayrı bir önem, ayrı bir mana taşımaktadır. Herşeyden önce 23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı günün yıldönümüdür. 23 Nisan 1920’de Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi açıldı. Atatürk, 23 Nisan 1924’te, 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. 5 yıl sonra da 23 Nisan 1929’da çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında “Çocuk Bayramı” olarak da kutlandı."Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözünden yola çıkarak milletimiz kendi kaderini kendi eline alarak var olma yok olma mücadelesini egemenlik hakkını kendisi kullanarak kazanmıştır. 7 Düvele Türk Milleti kendi kendini yönetebilecek büyük bir millet olduğunu göstermiştir.23 Nisan'ın kazandırdığı cumhuriyet ve istiklalimizi gelecek kuşaklara emanet etmiştir. ATATÜRK bu ulusal bayramımızı bu yüzden geleceği temsil eden çok sevdiği çocuklara emanet ederek ayrı bir anlam ayrı bir mana kazandırmıştır.

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” milli bayramlarımızdan biridir. 23 Nisan'ın temelinde Atatürk’ün milli egemenlik ilkesi yatmaktadır. 23 Nisan, millet iradesinin her şeyin üzerinde olduğunu ifade eder.

Kutlamaya devam ettiğimiz 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne 40’ın üzerinde ülkeden çocuklarda katılmaktadır. Atatürk’ün çocuklarına armağan ettiği bu bayram insanlar arasındaki sevgi, kardeşlik ve dostluk bağlarının gelişmesine de katkı sağlayan dünya çapında önemi olan anlam ve mana dolu bir bayramdır.

Atatürkün Ulusal Egemenlik 23 Nisan İle İlgili Sözleri

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şu sözleri bile çocuklara ne derecede önem verdiğini ve sevgi beslediğini göstermeye  ve anlatmaya yeter; "Ben çocuk haftasını, çocuklara hürmet edilmesini temin ve onların zaafından yararlanarak çok defa yapıldığı gibi onlara eziyet ve hayvan gibi muamele edilmesini önlemek için meydana getirdim. Bu tedbirim, milletin geleceğine karşı gösterilen bir saygı olarak görülmelidir.”

“Türk Milletinin istikbali bugünkü çocukların isabetli görüşü ve yorulmak istidadında olmayan çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır.”

"Her çocuğun doyasıya yaşaması gereken 23 Nisan, Türkiye’nin tek ulusal bayramıdır"

"23 Nisan, karanlıktan aydınlığa kavuştuğumuz gündür."

"23 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan Türkiye halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (2)
Haberkapar 3 yıl önce
;) çok güzel
Haberkapar 3 yıl önce
;) çok güzel bir yazı