Alexa

24 Haziran Sonrası "AF" Sözü

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği af ve Mahkum ve yakınlarını umutlandırmıştı. Mahkum yakınlarını seçim öncesi af çıkacağı ihtimali heyecanlandırmıştı.

24 Haziran Sonrası "AF" Sözü

Ramazan Ayı içerisinde başlayan Af haberleri Mahkumlara ve yakınlarına bir hayli heycan yaşattı. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimin ardından gözler af haberlerine yöneldi. Özelikle seçim sonrası af çıkacak mı? soruları artması beraberinde hükümet yetkilileri de buna cevap verdi. AF çıkacak mı? veya bir ceza indirimi var mı?

"KUL HAKKI BİZ NEDEN AFFEDELİM"

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, 'Genel af mevzusu yasamanın çıkarması gereken bir mevzu olduğunu belirterek, Herkes kendine göre parlamentoda çoğunluk sağlayıp 'Ben şunu, bunu yapacağım.' diyebilir ama bizim gündemimizde genel af yok.' dedi. Erdoğan'ın af için, 'Devlete karşı olursa belki affederiz.' dediğini hatırlatan Çavuşoğlu, 'Ama kişiye karşı olan suçları, kul hakkıdır biz niye affedelim ki. Öyle bir şey olmaz. Kaldı ki devlete karşı suçlar da terör suçlarıdır onu da zaten affetmeyiz. Bizim gündemimizde böyle bir şey yok." dedi. Ancak Çavuşoğlu,"Genel af, kamu yararına uygunluğu anlaşıldığı belli başlı suç çeşitlerinin kovuşturulmasının durdurulması, verilmiş olan cezaların kaldırılması ya da azaltılmasıdır." diyerek açık bir kapı bıraktı.


Af ile ilgili MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Teröristler, çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri hariç olmak üzere, kader kurbanlarına af çıkarılması. Vatandaşların, kredi ve kredi kartı borçları ve yüksek faiz sarmalının neden olduğu yoksulluk tuzağından kurtarılması seçim beyanımızdır" demişti. 

 MHP'nin seçim beyannamesinde AF sözü vardı:

"PKK'lılar, FETÖ'cüler ve diğer teröristler ile çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri hariç olmak üzere, demir parmaklıkların gerisinde özgürlük düşü kuran, zindanda gün sayan, dama düşüp sevdiklerinin ve sevenlerinin hasretini çeken kader kurbanlarına af çıkarılması için girişimler sürdürülecektir."

Ardındah konuyla ilgili siyasiler de yorum yapmıştı. hükümet yetkilileri Affın bayram öncesi olmasının mümkün olmadığını ve hükümetin gündeminde bir af çalışması olmadığını belirtmişti.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamalarda 'Sayın Bahçeli’nin bu talebi veya teklifi tabi kendisine ait bir taleptir, tekliftir. Ama bizim şu anda hükümetimizle böyle bir düşüncemiz kesinlikle yok' demişti. 

2018 YILINDA MAHKUM AFFI VAR MI?

Af konusuyla ilgili bugün geldiğimiz noktada değişen bir şeyin olmadığını gördük. Ancak resmi bir açıklama yapılmaması ile birlikte 2018 yılı itibariyle borç ve hüküm Afları çıkması beklenmiyor.

Bahçeli, "cezaevlerimizde 235 bin mahkum ve tutuklu bulunduğunu bunların içerisinde büyük bir çoğunluk kader mahkumu olarak nitelendirmişti. Cezaevi şartları bu kadar kalabalık mahkumu taşıyabileyecek durumda olmadığını dile getiren Bahçeli, yeni bir döneme girerken Yeni bir başlangıç yaparken köklü değişiklikte toplumu rahatlatmak, onları huzura kavuşturmak kader mahkumu olan insanlarımızı ve ailelerini buluşturmak içinde ısrarlı talebi olmuştu. Devlet Bahçeli TBMM'de sayısal güç olduğu taktirde ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirtmişti. MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Teröristler, çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri hariç olmak üzere, kader kurbanlarına af çıkarılması. Vatandaşların, kredi ve kredi kartı borçları ve yüksek faiz sarmalının neden olduğu yoksulluk tuzağından kurtarılması seçim beyanımızdır" ifadelerini de kullanarak,kimlere af verilmesi gerektiğinin altını çizmişti. 

Mahkum yakınları üzerine düşeni yaptığına inanıyoruz. Milliyetçi Hareket Partisini istisnalar dışında oylarını vererek desteklediler. Yani MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin sözüne güvenerek "DEVLET SÖZÜ" diyerek inandılar ve desteklerini esirgemediler.

TBMM henüz yerine oturmadığıhı biliyoruz. Ancak Mahkumlarla ilgili af konusunun gündeme yeniden geleceğine inanıyoruz. Mahkumların ve yakınlarının ümitlerinin boşa çıkmayacağına kanaat ediyoruz. Genel bir affın söz konusu dahi olmayacağını biliyoruz. Hatta kısmi bir affında çok fazla mümkün olmadığını sanıyoruz. Ancak, İnfaz yasasında yapılabilcek değişikliklerle ceza indirimi ve yatar indiriminin gerçekleşebileceğini sanıyoruz. Bu da binlerce mhkumun dışarı salınması ve cezaevlerinin rahatlatılması demektir.

Farklı bir kaynağa göre, Cezaevlerinde 245 bin mahküm bulunuyor. 50 bini terör (35 bini FETÖ) suçundan, 5 bini cinsel saldırı, 25 bini ise "adam öldürmek"ten cezaevinde. bulunuyor. Devlet Bahçeli'nin önerisine göre, bu üç suç grubu olası bir düzenlemeden yararlanamayacak. Önerilen 40 bini hırsızlık, 24 bini dolandırıcılık, 55 bini uyuşturucu, 22 bini yaralama, 24 bini de diğer suçlardan tutuklu ve hükümlü 165 bin mahkümu kapsadığı belirtiliyor.

Son günlerde gündem haline gelen Cinsel suçlar ile ilgili idam tartışmaları "AF" ile ilgili konuyu geri plana itse de ortak kanaatlere göre zaten cinsel suçlar her halukarda kapsam dışı bırakılacaktır. Af kapsamı dahilinde olacak suçlar açık ve seçik olarak "KADER MAHKUMLARI" olarak belirtilmiştir.

GARABEY

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 10:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
elif bektaş
elif bektaş - 1 yıl Önce

af çıkmalı bahçeli sözünü tutmalı kimsenin hakına girmemeli türk halkını kandırmamalılar

Fetö'cü  hakim savcı  kararları ne olacak. Geçerli  olarak  kalacakmi?  Adalet  bumu ?
Fetö'cü hakim savcı kararları ne olacak. Geçerli olarak kalacakmi? Adalet bumu ? - 1 yıl Önce

Af konusunda acilen adım atılmalı af çıkmalıdır. Suçsuz da ceza almış sucluda ceza almış. Çözüm : acilen af tir

Sumeyye ballikaya
Sumeyye ballikaya @Fetö'cü hakim savcı kararları ne olacak. Geçerl - 1 yıl Önce

Af istiyoruz af cikicak diye biz destekledik ama çıkmadı insanların duygularıyla oynuyorsunuz tamam bu secimde af cikicak diye kandırdıginiz insanlardan oy alarak basa geldiniz peki bi sonraki secimde nasıl olucak hiç düşündünüzmü??

musa
musa - 1 yıl Önce

Af çıkmalıdır. Fetö'cü hakimlerin savcıların imam talimatı ile verdiği kararlar ne olacak ?

Selin
Selin - 1 yıl Önce

Sn.Bahçelinin söylediği şekliyle AF gerekli. 15 temmuz 2016 öncesi yargının ne durumda olduğunu herkes biliyor

Ayşe
Ayşe - 1 yıl Önce

akp chp iyi parti içerde yatan suçsuz çok insan olduğunu biliyor. 4560 hakim savcı meslekten ihraç edildi
mhp nin söylediği gibi af çıksın kurban bayramında çocuklar sevinsin

Canan
Canan - 1 yıl Önce

Tüm mhp akp chp ip milletvekillerine yazalım. Meclis tatile girmeden önce af çıkmalıdır.

Af
Af - 1 yıl Önce

Ceza davasında ismi geçen fetö'cü savcı ve hakim den bir tane dahi olması o dosyadan verilen cezayı şüpheli hale getirir. AF ZARURİ DİR

asiye
asiye - 1 yıl Önce

Herkes Fetö'cü Hakim ve Savcıların Yargıladığı insanların Masum ve Günahsız olduklarını Bildikleri Halde CezaEvinde Kader Mahkumları Bulunması Adaletsizliktir.


banner325