Alexa

24 Kasım Nedir, Öğretmenler Günü Neden Kutlanır?

24 Kasım Nedir, Öğretmenler Günü olarak 24 Kasım neden Kutlanır? Türkiye'de Uzun yıldan beri kutlanmakta olan 24 Kasım Öğretmenler Gününde neler yapılır? Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlere şiddet konusu ele alınıyor mu?

24 Kasım Nedir, Öğretmenler Günü Neden Kutlanır?

24 Kasım Öğretmenler Günü kısa tarihçesi nedir? 24 Kasım Öğretmenler Günü neden kutlanır? Öğretmenlere şiddetin arttığı son yıllarda öğretmenlere şiddetin önlenmesi için önlemler alınıyor mu? Öğretmenler günü ilkkez ne zaman hangi tarihte kutlandı?

Dünyada Öğretmenler Günü Nedir, Ne zaman Kutlanır?

Öğretmenlik yapanları onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlenmektedir. Öğretmenler Günü pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü kutlanmaktadır. Dünyada Öğretmenler Günü UNESCO tavsiyesiyle kutlanmaktadır. Öğretmenler Günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür. Ancak Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir.

Türkiye'de Neden Öğretmenler Günü 24 Kasım'da kutlanır?

29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i kuran Ulu Önder Atatürk, askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yenilikler yaptı. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü oldu. Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başladı. 24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mekteplerinde yaşlı, genç, çocuk, kadın demeden herkese yeni harflerle okuma yazma öğretildi. Millet Mekteplerinin açılışı ile Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü,1981 yılından beri ( 24 Kasım Öğretmenler Günü ) olarak kutlanmaktadır.

Öğretmenler Gününün Önemi, Amacı, Gayesi Nedir?

24 Kasım Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günü olarak Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlere hediyeler verilir, onların ellerinden öpülür. Öğretmenler Günü, fedakâr öğretmenlerin kıymetini bir kez daha düşünüp anlaşılmasını sağlayan önemli bir gündür. Öğretmenlere duyulan saygı, sevgi ve şükranları dile getirmek için bu gün yani 24 Kasım Öğretmenler Günü bir fırsattır.

Öğretmenler Günü’nün amacı; öğretmenin toplumdaki yeri, rolü, önemi ve değerini anlamaktır. Öğretmenler arasındaki bağı kuvvetlendirmek, öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmek olan öğretmen gününde Emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak ve yeni atanmış öğretmenlere mesleklerinin bilincine varmalarını sağlamaktır.

Öğretmenler Günü dolayısıyla 24 Kasım 2019 Öğretmenler gününü kutluyor, Öğretmenlere kalkan ellerin kırılması için her türlü önlemin alınmasını arzu ediyoruz. Ülkemizde Öğretmenler Günü dolayısıyla yapılan kutlama ve etkinliklerde öğretmenlerin değeri, önemi ve milletimiz için ne kadar çok önemli olduğu dah iyi anlatılmalıdır.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2019, 23:38
YORUM EKLE