24 Ocak Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar günü

Bugün 24 Ocak. 46 yıl önce İspanya da Atocha Katliamında öldürülen 5 avukatın anısına, uluslararası tehlikedeki avukatlar günü ilan edildi.

Güncel 24.01.2023, 12:20
24 Ocak Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar günü

Samsun Baro Avukat Hakları Merkezi tarafından 24 Ocak günü münasebetiyle basın açıklaması yapıldı. Samsun Baro Avukat Hakları Merkezi'nin yaptığı yazılı basın açıklaması şu şekilde:

"Bugün 24 Ocak. 46 yıl önce İspanya da Atocha Katliamında öldürülen 5 avukatın anısına, Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar günü ilan edildi.

Bizler her ne kadar yargılamanin temel ilkesi olan tarafsızlık ilkesini savunsak da sırf mesleğimizi yaptığımız için müvekkillerle özdeşleştirilip tutuklanan, darp edilen, şiddetin her türlüsü ile karşı karşıya gelip, öldürülen avukatlarız. Samsun Barosu Avukatları olarak bu acıyı, 5 Eylül 2001 tarihinde haciz mahallinde haince saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden merhum Av. Yusuf Altaylının anısı ile içimizde her daim yaşamaktayız.

Haciz mahallinde, kollukta, cezaevlerinde, müvekkil görüşmelerimizde, büromuzda hatta en doğal hakkımız olduğu üzere büromuzdan çıkıp evimize giderken her an her yerde tehlike ile burun buruna, mesleğimiz gereği bir başkasının hakkını savunmak için kendi yaşam hakkımızı tehlikeye atarak mesleğimizin gereklerini yerine getirmek zorundayız. Ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında avukatlara yönelik saldırılar ve baskılar ile mesleğimizin gereği olan hak arama mücadelemiz sınırlandırılmış haldedir.

Bu sınırlandırılma ve ihlallere her gün bir yenisi eklenmekte, her an tehlikede mesleğimizi yerine getirmeye devam etmekteyiz. Bu şartlar altında çoğu zaman darp edildik, yaralandık, tehdit ve baskı altında kaldık, hak arama mücadelemiz engellendi, tutuklandık bazen kısıtlandık ve öldürüldük.

Av. Servet Bakırtaş, Av. Ersin Arslan ve adını sayamadığımız meslek şehitlerimizin kaybı bizlere sonsuz acı verse de, hak arama mücadelesini hiçbir zaman bırakmadık ve bırakmayacağız. Mücadele azmimizi her daim diri tutacağız çünkü biliyoruz ki yaralanan, tehdit edilen, öldürülen aslında bizler değil aslında herbirimizin hak arama özgürlüğüdür."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)