29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir, Neden Kutlanır?

(29 Ekim 2019) Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 96. yıl dönümü. Bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlanıyor. Peki, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedir? 29 Ekim neden bayram ilan edilmiştir?

Güncel 08.10.2019, 21:42 22.10.2021, 23:45
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir, Neden Kutlanır?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedir? 29 Ekim neden bu kadar önemlidir? Kısaca 29 Ekim Bayram olarak neden kutlanır?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ”Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir” veya ”Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir” açıklamalarıyla aslında bize Cumhuriyetin ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır.

Bundan tam 97 yıl önce ilk meclis tarafından 29 Ekim 1923'de Cumhuriyet ilan edildi. 1925 yılında ise Cumhuriyet Bayramı kutlanmaya başlandı.

Cumhuriyet Bayramı, TBMM'nin 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet yönetimini ilan etmesidir. Bu yüzden, 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır. 29 Ekim'de her yer bayraklarla süslenir, stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenerek kutlamalar yapılır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının önemine binaen, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in Onuncu Yıl Kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutkunda, bu günü en büyük bayram olarak ifade etmiştir.

29 Ekim neden bu kadar önemlidir?

29 Ekim günü Mustafa Kemal Atatürk, “Cumhuriyet” önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne vermiştir. Ve Meclis önergeyi kabul etmiştir. Bu tarinten itibaren, Türkiye Devletinin yeni yönetimi biçimi Cumhuriyet olmuştur. Yani,“Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olmuştur. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanıdır.

Cumhuriyet Devletinde egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus, kendini yönetme yetkisini, kendilerine temsil eden milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşın seçme ve seçilme hakkı bulunmaktadır.

Bu vesileyle kapsamhaber ailesi olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı kutlarız.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (45)
Ramazan ayvalılar 4 yıl önce
29 Ekim neden önemli? 29 akim türkiye'nin kurtuluşuna vesile olmştur. bu gün bu topraklar da rahat ve huzur içinde yaşamamızın tek müsebbibi olmuştur. cumhuriyet bizim umudumu yeşermeye başlatmış, geleceği bize vermiştir.yaşasın cumhuriyet .
Tutana ışık 1 yıl önce
Atatürk bize özgürlüğü getirdi bizim için savaştı ama hastalandı ve öldü arkadaşlar Atatürk bizim için savaştı bizde onun için savaşacağız benimle varmısınız be
Elif yıldırım 4 yıl önce
GAZİ MUSTAFA KEMAL
Nida Uğur 2 yıl önce
Bütün türklerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun
Sude 3 yıl önce
Öğretmen bana bu ödevi vermişti harika konuyu yazmaya gerek yok anlamışsınızdır
merve bilem 4 yıl önce
teşekkürler
Recep Tayyip Erdoğan 3 yıl önce
Salağım bilirim
Zelda sher 3 yıl önce
Teşekkür ederiz
Recep Tayyip Erdoğan 3 yıl önce
Romanya maçı var
Orospu 3 yıl önce
Ebenizi sikim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın