2B Arazileri İçin Yeni Fırsat!

2/B arazileri için yeni fırsat doğuyor. AK Parti verdiği teklifte, 2/B arazileri ile hazineye ait tarım arazilerinin satışı için başvuru hakkından yararlanamayanlara yeni bir fırsat tanınıyor.

Güncel 25.06.2019, 22:41 25.06.2019, 23:51
2B Arazileri İçin Yeni Fırsat!

Geçen yıl kasım ayında sona eren 2/B arazileri ile hazineye ait tarım arazilerinin satışı için başvuru hakkından yararlanamayanlara yeni bir fırsat tanıyan teklife göre 19 Aralık 2019 tarihine kadar süre verilecek. 

Geçen yıl kasım ayında sona eren 2/B arazileri ile hazineye ait tarım arazilerinin satışı için başvuru hakkından yararlanamayanlara yeni bir fırsat tanıyacak.

Bu arazileri kullananlara, satış başvurusu için 19 Aralık 2019 tarihine kadar süre verilecek.

Konuyla ilgili düzenleme, AK Parti milletvekillerince TBMM Başkanlığı’na sunulan Tapu Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinde yer aldı.

Teklifin buna ilişkin 23. maddesi şöyle:

2B ARAZİLERİ NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde orman özelliğini yitirmiş, hazine adına orman alanları dışarısına çıkarılmış ve çıkarılan araziler 2b arazisi adını alır. 2b arazi, 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 2. maddesi B bendinin kısaltması olarak kullanılır.  2b Arazileri kısaca orman vasfını yitirmiş arazilerdir.

6831 sayılı Orman Kanunu’nun 2. Maddesinin ilk fıkrası ( B ) bendinde belirtilmiş olup , hazinenin üstüne kayıtlı olup orman sınırları dışına çıkmış ya da çıkarılacak olan alanlardır.  

2b kısaltması da 2. Maddesinin ilk fıkrası ( B ) bendinin kısaltması olarak kullanılır.

2b araziler , kadastro tarafından orman sınırları dışına çıkarılmış , bir daha geri kazanılamayan ve ıslah edilemeyen arazilerdir. Söz konusu araziler toplamda 473 bin hektarlık alana yayılmış durumdadır.

2B araziler hakkında işlem yapma hakkı illerde defterdarlıklara ilçelerde ise mal müdürlüklerine verilmiştir.

2B’nin satışına imkân veren yasa düzenlemesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 2009 yılının başlarında onaylanmıştır.

Yorumlar (0)