Alexa

5. İş Dünyası Çalıştayı, İHÜ ve Borsa İstanbul İşbirliği ile Gerçekleşti

"Kurumsal Yönetim ve Sürdürülebilirlik Sürecinde Bağımsız Denetim" konusunun ele alındığı 5. İş Dünyası Çalıştayı, 9 Nisan Salı günü Borsa İstanbul Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

5. İş Dünyası Çalıştayı, İHÜ ve Borsa İstanbul İşbirliği ile Gerçekleşti

İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ) ve Borsa İstanbul iş birliğiyle organize edilen  "Kurumsal Yönetim ve Sürdürülebilirlik Sürecinde Bağımsız Denetim" konulu 5. İş Dünyası Çalıştayı, 9 Nisan Salı günü Borsa İstanbul Konferans Salonunda gerçekleşti.

Çalıştayın açılış konuşmalarını İHÜ Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Yılmaz ve Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gönen yaptı.

Konuşmasında Bağımsız denetimin geleceğe yapılan yatırım olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Kemal Yılmaz, "Bağımsız Denetim, şirketlerin büyüme sürecinde çektirdikleri MR'a benzetilebilir. Doğru zamanda MR çektirmezlerse büyümede ciddî sıkıntılar yaşayabilirler" dedi. Türkiye’de yakın bir zamanda bağımsız denetim yaptıran şirketlerin sayısının 7500-8000'lere ulaşacağını kaydeden Yılmaz, bağımsız denetimin aslında geleceğe yapılan bir yatırım olduğunu belirtti.

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gönen, Borsa İstanbul olarak birkaç yıldır sürdürülebilirlik endeksi uyguladıklarını, BIST-50'deki firmaların bu endeksten belirli bir reyting almaları gerektiğini belirterek, bu çalışmayı daha da genişletme yönünde çalışmalarına devam ettiklerini vurguladı.

Ana konuşmacısı, Deloitte Ortağı Selçuk Ürkmez, Malî tabloların hazırlanmasının, hesap verebilirliğin ilk büyük adımı olduğunu kaydederek, süreklilik için kurumsal yönetimin önemli olduğunu, yabancı yatırımcıların kurumsal yatırımın olduğu yerde uzun süreli kalmayı düşündüğünü söyledi. Ürkmez, 10 yılda ABD ve dünyanın diğer gelişmiş ülkelerindeki standart koyucuların bir araya gelmesiyle oldukça komplike bir şekilde uluslararası kurumsal denetim ve finansal raporlama standartlarının geliştirildiğini sözlerine ekledi. Bağımsız denetimin daha çok fayda sağlaması adına önerilerini de sıralayan Selçuk Ürkmez, bağımsız denetçilere gelecekte daha çok ihtiyaç duyulacağını kaydederek, bağımsız denetçi olmak isteyenlerin uluslararası komplike yapıya hakim olmanın yanında, muhasebeyi, iç kontrol yapısını ve temel hukuk kurallarını bilmesi, malî tablolardaki büyük datayı anlaması gibi uzmanlıklara sahip olması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Tamer Aksoy, 2000’li yılların başındaki Enron skandalına dikkat çekerek, bu olayın yaşanmasında uluslararası bir bağımsız denetim şirketinin pay sahibi olduğuna dikkat çekerek, bağımsız denetim noktasında dünyada bir dönüm noktası yaşandığını söyledi.

Aksoy, bu örnekten hareketle, işletmelerde muhasebe ve finansman departmanlarında üretilen bilginin karar alma süreçlerinde kullanıldığını, bu bilgilerdeki olası hataların, büyüklüklerine göre şirketleri olduğu kadar piyasayı ve hatta ülke ve dünya ekonomisini de etkileyebileceğini belirtti.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner325