5 Kuruşa Vapur Yolculuğu Başladı mı?

İBB Şehir Hatları AŞ, UKOME, 25 Haziran Cuma günkü toplantısında Şehir Hatları vapurlarının 5 Kuruş’a yolcu taşıyabileceği kararını aldı. Bu karara göre, her gün toplam 22 sefer hattında, 10.00-16.00 saatleri arasında, 5 Kuruş’a yolculuk yapılabilecek.

Güncel 27.06.2020, 10:16 27.06.2020, 11:06
5 Kuruşa Vapur Yolculuğu Başladı mı?

İBB Şehir Hatları AŞ’nin 5 Kuruşa vapur seferler Kararı Adalar ve arabalı vapur hatlarında geçerli olmayacak. Uygulamanın halk sağlığını koruyucu önemli bir adım olduğunun altını çizen İstanbul Şehir Hatları AŞ Genel Müdürü Sinem Dedetaş, hem koronavirüsün bulaşıcılık riskinin düşürülmesine hem de trafik sıkışıklığı ve hava kirliliğinin azaltılmasına katkı yapacağını söyledi.

İstanbul'da beş kuruşa vapur yolculuğu ne zaman başladı mı? İBB Şehir Hatları AŞ, UKOME, 25 Haziran Cuma günü Şehir Hatları vapurlarının 5 Kuruş’a yolcu taşıyabileceği kararını almıştı. Peki, İstanbul'da şehir içi vapur hatlarında 5 kuruşa yolculuk ne zaman başlıyor? İBB beş kruşa yolculuk kararını neden aldı?

ÇÖZÜME YÖNELİK BİR ADIM

 Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürü Sinem Dedetaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Deniz yolunun toplu taşımadaki payını artırmak istediklerine dikkat çekti. bu kararın, çözüme yönelik bir adım olduğunun belirten Dededaş, 5 Kuruşa yolculuk kararını şu şekilde değerlendirdi, "yolculuk alışkanlıklarının denize kaydırılması konusunda çözüme yönelik bir adım atıldığını düşünüyoruz. Özellikle salgın nedeni ile değişen yolculuk alışkanlıklarının tespitine olanak sağlayacak bu uygulama ile yolculukları ölçerek, veri toplayacağız. Bunları analiz edip, ileriye dönük planlamaların veriye dayalı gerçekleşmesini sağlayacağız.”

HALK SAĞLIĞINA YÖNELİK BİR ADIM

Denizin payındaki artışın, karadaki trafik sıkışıklığını ve hava kirliliğini de azaltacağını belirten Dedetaş, ulaşım alışkanlıklarını denize doğru yönlendirmek için Toplu Ulaşım Daire Başkanlığı’nın liderliğinde başka çalışmalar da yaptıklarını ifade etti.

Dededaş, bunun aynı zamanda, koronavirüsün bulaşıcılık riskinin düşürülmesine önemli katkı sağlayacağını belirterek, “Ayrıca koronavirüs tehdidi henüz bitmedi. Bu uygulama, koronavirüsün bulaşıcılık riskini düşürmesi, esnek çalışma saatlerini desteklenmesi nedeniyle halk sağlığını korumak adına da atılmış bir adımdır” şeklinde konuştu.

5 Kuruşa Vapur Yolculuğu Başladı mı, Ne Zaman Başlıyor?

5 kuruşa vapur hatları seferi 28 Haziran Pazar sabahı başlayacak. Her gün 22 sefer hattında, 10.00-16.00 saatleri arasında, yolcular 5 Kuruş ödeyerek seyahat edebilecekler. 31 Ağustos’a kadar geçerli olacak indirimli tarife, Adalar ile arabalı vapur hatlarını kapsamayacağının belirtildiği açıklamada İndirimin geçerli olduğu hatları şöyle belirtildi?

5 Kuruşa Vapur Hatları şöyle:

 1. Beşiktaş-Kadıköy
 2. Üsküdar-Karaköy-Eminönü
 3. Eminönü-Kadıköy
 4. Boğaz gidiş-geliş (Eminönü-Beşiktaş-Ortaköy-Emirgan-Paşabahçe-Beykoz)
 5. Çengelköy-Beşiktaş-Eminönü
 6. Karaköy-Kadıköy-
 7. Kadıköy-Karaköy-Eminönü-
 8. Üsküdar-Karaköy-Kasımpaşa-Fener-Balat-Hasköy-Ayvansaray-Sütlüce-Eyüp (Haliç hattı)
 9. Kabataş-Beşiktaş-Küçüksu
 10. İstinye-Küçüksu
 11. Kadıköy-Beşiktaş-İstinye-Sarıyer
 12. Anadolu Kavağı-Rumeli Kavağı-Sarıyer
 13. Çengelköy-Bebek-Kanlıca-İstinye
 14. Anadolu Hisarı-Muhtelif Boğaz İskeleleri-Eminönü
 15. Beykoz-Muhtelif Boğaz İskeleleri-Üsküdar-Kabataş
 16. Sarıyer-Muhtelif Boğaz İskeleleri-Eminönü
 17. Beykoz-Muhtelif Boğaz İskeleleri-Eminönü
 18. Çengelköy-Beşiktaş-Eminönü
 19. Çengelköy-Beylerbeyi-Beşiktaş-Eminönü
 20. Eminönü-Beşiktaş-Arnavutköy-Emirgan-İstinye-Sarıyer- Rumeli Kavağı
 21. Üsküdar-Beylerbeyi-Çengelköy-Anadolu Hisarı- Kanlıca-Çubuklu-Paşabahçe-Beykoz-Anadolu Kavağı
 22. Bostancı-Karaköy-Kabataş
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
15°
az bulutlu