AB Dağılıyor Mu? Doğu’nun Yükselişi Mi Başladı?

Pandeminin neden olduğu küresel siyasimde ekonomik krizleri Cambridge eğitimli uluslararası ilişkiler ve siyaset biliminin önemli isimlerinden, iş dünyasının da önemli isimlerinden biri olan Esen Ermiş Ertürk’e sorduk.

Güncel 24.12.2020, 12:35 24.12.2020, 12:46
AB Dağılıyor Mu? Doğu’nun Yükselişi Mi Başladı?

Pandeminin neden olduğu küresel siyasimde ekonomik krizleri Cambridge eğitimli uluslararası ilişkiler ve siyaset biliminin önemli isimlerinden, iş dünyasının da önemli isimlerinden biri olan Esen Ermiş Ertürke sorduk.

Çin'in küresel nüfuzu ve Pekin'in artan siyasi etkisi karşısında batı çaresiz gibi görünüyor. Yaşlı nüfus, yetersiz sağlık alt yapısı AB’nin giderek Almanya Birliği oluşu, Brexit sürecinin anlaşmasız gerçekleşmedi İngiltere ekonomisinin gireceği yeni durum ve ortak maliye politikası oluşturamamaları gİbi birçok konu AB’nin dağılmasına neden olabilir.

(Pew Research) yaptığı ankette “Brexit, Çin sorunu, COVID-19 ve küresel tecrit Avrupa Birliği'ni nasıl etkiledi? “ sorusuna verilen cevaplara bir bakalım;

38% Bu güçlükler, AB'nin mevcut haliyle devam etme yeteneğini sorguluyor. 

%23 AB en azından bu krizleri ABD'den çok daha iyi atlattı. 

%18 AB artık fiilen bir Alman birliği. 

%14 AB önümüzdeki birkaç yıl içinde çözülecek. 

7% AB birlik ve beraberlik gösterdi ve her zamankinden daha güçlü. 

COVID-19 salgını liberal kapitalist yönetim başarısızlığının başka örnekleriyle karşılandı. Batı hegemonyasını ve batıliberal dünya düzenini koruma girişimlerine rağmen, COVID-19 salgını küresel bir sıfırlama, ekonomik ağırlık merkezinde Asya'ya geçiş, çok kutuplu bir dünyanın gelişi ve yeni küresel kalkınma yolları yolundaki mevcut eğilimleri hızlandıracak ve yoğunlaştıracaktır.

Transatlantik ilişkilere önümüzdeki aylarda ve yıllar boyunca COVID-19 salgını ve küresel ekonomik krizler hakim olacak. Bunlar Amerikalıların, Kanadalıların ve Avrupalıların İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana karşılaştıkları en büyük zorluklardır. Müttefiklerle güçlerini birleştirerek çok daha güçlü olabileceklerken başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeyle sorun yaşıyorlar.

Avrupa Birliği ve ABD en büyük iki küresel ekonomi. Tıpkı Büyük Durgunluk döneminde olduğu gibi, G-20 ve G-7 organları içinde hükümet düzeyinde yakından birlikte çalışmalılar ancak krizin başlangıcından beri bunu etkili bir şekilde başaramadılar. Asıl önemli konu bence koronavirüs Avrupa savunma krizine neden olan zincirleme bir reaksiyonun başlangıcı olabilir. Coronavirus salgını son zamanlarda ekonomik krizi tetiklediğinden, savunmadan eğitime kadar diğer alanlar da etkilenecek.”

Esen Ermiş Ertürk

www.esenermiserturk.com.tr

Yorumlar (0)