ABD'den Türkiye'ye S400 Yaptırım Kararı Nasıl Değerlendirildi?

ABD, S-400 sistemlerinin alımıyla ilgili Türkiye'ye yaptırımlar uygulama kararı almasıyla birlikte tepkiler yükselmeye başladı. Dışişleri Bakanlığı bu kararla ilgili kınamada bulunurken Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter'dan açıklama yaparak, "Tam Bağımsız Savunma Sanayii hedefimizde kararlıyız." dedi.

Güncel 15.12.2020, 12:03 15.12.2020, 18:58
ABD'den Türkiye'ye S400 Yaptırım Kararı Nasıl Değerlendirildi?

ABD, Türkiye'ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı. Dışişleri Bakanlığı "Türkiye’ye karşı tek taraflı yaptırımlar içeren kararını kınıyor ve reddediyoruz." ifadeleri kullanırken, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'de sosyal medya hesabından açıklama yaparak, Tam Bağımsız Savunma Sanayii hedefimizde kararlıyız." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Christopher Ford, SSB'ye yönelik yaptırımların, "ABD'nin ürün ve teknolojileri için ihracat lisansı ve yetkilerinin verilmesinin yasaklandığını" belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sosyal medya hesabı Twitter'daki paylaşımında, "ABD tarafından alınan yaptırım kararı, Cumhurbaşkanımız liderliğinde ulusal çıkarlarımız ve savunma sanayimiz için attığımız adımlardaki kararlılığımızı daha da artıracaktır. Türkiye'nin dik duruşunu herhangi bir ülkenin yaptırım kararı etkileyemez. ABD'nin bu kararını kınıyor ve düştüğü bu yanlıştan bir an evvel dönmeye davet ediyoruz." dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Twitter'dan konuyla ilgili şunları söyledi; "Yaptırım ne müttefiklikle ne de müttefiki yeniden kazanma iradesiyle bağdaşır. Savunma sanayiinde Türkiye’yi kendisine mahkûm zanneden bir anlayış zamanın gerisinde kalmıştır. Ülkemizin savunması için icab eden her adımı kararlılıkla atmaya devam edeceğiz."

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi: "Türkiye'yi bir an önce ABD ile koordinasyon içinde S-400 sorununu çözmeye davet ediyorum. Türkiye değerli bir müttefikimiz ve ABD'nin önemli bir bölgesel güvenlik ortağıdır. Bir an önce Türkiye'nin S-400'e sahip olması engelini ortadan kaldırarak verimli savunma sektörü iş birliğimizi sürdürmeyi umuyoruz."

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den sosyal medya hesabından dikkat çeken paylaşım geldi. Akşener Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye'nin meselelerine karşı gösterilen vurdumduymazlığın, canı sıkıldığında yaptırıma başvuran bir şımarıklıkla taçlandırılması; ne müttefikliğe yakışır, ne de Türkiye ile ABD arasındaki dostluğa katkıda bulunur. Ne var ki gün gelir; iyi ikili ilişkiler her ülkeye lazım olur" ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması, uluslararası hukuka karşı kibirli tutumunun bir başka tezahürüdür." ifadelerni kullanarak, "ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması, uluslararası hukuka karşı kibirli tutumunun bir başka tezahürüdür. Elbette bu yaklaşım, askeri-teknik iş birliği de dahil olmak üzere, uluslararası arenada sorumlu bir katılımcı olan ABD'nin güvenilirliğine katkı sağlamıyor." dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Cumhurbaşkanı Aliyev’in ABD’nin Türkiye’ye yaptırımlarının kabul edilemez bulduğunu ve bu durumu çifte standart ve hukuka aykırılık göstergesi olarak değerlendirdiğini açıklayarak şunları söyledi;  

"Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye'ye karşı tek taraflı yaptırımları kabul edilemez buluyor. Bazı NATO üyesi ülkeler benzer hava savunma sistemi kullanırken Türkiye'ye yaptırım uygulamak haksızlıktır. Cumhurbaşkanımız bu durumu çifte standart ve hukuka aykırılığın bir göstergesi olarak değerlendiriyor. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yaptırımların, Türkiye'nin savunma kabiliyetlerini güçlendirme adımlarını engellemeyeceğine emin olduğunu belirtti. Türkiye'nin bu konuyu ilgili çalışma grubu kapsamında objektif müzakere edilmesine yönelik önerileri karşılık bulmamıştır."

CAATSA YAPTIRIMLARI NEDİR?

CAATSA, 2017'de ABD Kongresi tarafından onaylanmış ve bu yasa çerçevesinde Rusya, İran, Çin ve Kuzey Kore'ye yaptırımlar uygulanmıştı. ABD Başkanı Trump'ın imzasıyla yürürlüğe giren yasa "Rusya Federasyonu’nun savunma ya da istihbarat sektörleriyle ya da bunlar adına çalışan kurum ve kişilerle önemli düzeyde alışverişte bulunan kişi ve kurumlara yaptırım uygulanmasını" öngörüyor. Bu yasa Türkiye'ye S-400'ler nedeniyle yaptırım uygulanmasının yasal dayanağını oluşturuyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
18°
açık