Abdullah Gül'den 'Ayasofya Cami' Açıklaması

Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ve Cumhurbaşkanı'nın imzalaması ardından eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ne dedi?

Güncel 11.07.2020, 15:13
Abdullah Gül'den 'Ayasofya Cami' Açıklaması

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ayasofya'nın cami statüsüne geçirilip ibadete açılmasıyla ilgili sosyal medya twitter hesabından paylaşımda bulunarak, Ayasofya'nın tekrar ibadete açılmasına yönelik değerlendirmesinde hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçenleri tebrik etti.

Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından dün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararnameyle Ayasofya 86 yıl sonra yeniden ibadete açıldı. Ayasofya kararıyla ilgili 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Twitter hesabından açıklama yapan Abdullah Gül, "Ayasofya'nın tekrar ibadete açılması hayırlı olsun. Bu tarihi karar aziz milletimizi mutlu etmiştir. Emeği geçenleri tebrik ederim" dedi.

Danıştay'ın gerekçesinde, Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi. Ayasofya'nın tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli olduğu, bunun değiştirilemeyeceği kaydedildiği gerekçede, "Vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır" denildi.

Bu kararın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredildiğini açıklayarak, Ayasofya Camii'nde ilk namazın 24 Temmuz Cuma günü kılınacağını söyledi.

Abdullah Gül Kimdir?

AK Parti'nin 2002 Türkiye genel seçimleri'ni kazanması ardından Başbakan olan Abdullah Gül, 58. Türkiye Hükûmetini kurması ardından Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasal yasağını kaldırdı. Erdoğan 2003 Türkiye milletvekili ara seçimleri ile meclise girerek Başbakan oldu. 2007 yılına kadar Başbakan yardımcısı ve Dışişleri bakanı olarak görev alan Abdullah Gül, 2007 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi'nde Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)