Alexa

Abdurehim Heyit kimdir? (Türkün Sesi)

Doğu Türkistan'ın dünyaca ünlü halk ozanı Abdurehim Heyit hayatını kaybetti. Uygurların tarihini ve kültürünü yansıtan şarkılarıyla tanınan ünlü ozan Abdurehim Heyit, Çin hükümeti tarafından yaklaşık iki yıl önce tutuklanmıştı. Peki Abdurrehim Heyit kimdir?

Dünyaca ünlü halk ozanı Abdurehim Heyit, 2017'de Çin hükümeti tarafından tutuklandı ve iki yıldır uğradığı işkencelerin ardından hayatını kaybetti.Sanatçı Bünyamin Aksungur, sosyal medya hesabından Abdurehim Heyit'in hayatını kaybettiğini duyurdu.

Aksungur'un paylaşımında,

Abdurehim Heyit'in "Zalim Çin yönetiminince UÇRAŞKANDA “Karşılaşınca” ve ATALAR adlı şarkısı yüzünden 8 yıl hapse mahkum edildiğini, kamp dedikleri hapishanede türlü ve ağır işkenceler gördüğünü ve. Ziyaretine sadece oğlu gidebildiğini belirterek, "ABDUREHİM HEYİT milli şehidimizdir. Allah rahmetiyle mekanını cennet eylesin. Başta Uygur Türkleri olmak üzere, bütün zulüm görenlere yardım eylesin. Allah, başta zalim Çin yönetimi olmak üzere bütün zalimlerin belâsını versin." dedi.

Abdurrehim Heyit kimdir?

Uygurların tarihini ve kültürünü yansıtan şarkılarıyla tanınan ünlü ozan Abdurrehim Heyit, 1964'te Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Kaşgar vilayetinde doğdu. Kaşgar'daki bir Güzel Sanatlar Okulunda eğitim gören Heyit, kısa sürede dünyaca tanınan bir ozan olan oldu. Heyit, aynı zamanda çok sayıda Uygur şarkısının da bestecisi olarak biliniyor.

Türkiye'de de pek çok kişinin tanıdığı ve "Uçraşkanda" (Karşılaşınca) adlı halk türküsüyle bilinen Abdurrehim Heyit, 2015'te Gazi Üniversitesinde bir konser vermişti.

Heyit, Çin'de hakkında herhangi bir suç isnad edilmediği halde 2017'de Urumçi'de gözaltına alınan ve 8 yıl hapse mahkum edilmişti. Heyit, işkencelerle gieçirdiği hapishanedeki ikinci yılında vefat etti.

Ünlü ozan Heyit'in, sözleri şair Abdurehim Abdullah'a ait olduğu bilinen Atılar (Atalar) adlı şarkıyı seslendirmesi nedeniyle daha önce Çin polisi tarafından birkaç kez sorgulanmıştı.

ABDRUUAHİM HEYİT'İN ŞARKILARI

Uygur Türk'ü ünlü şair ve yazarı Abdurehim Otkur’un “uchrashqanda- Karşılaşınca ” (When We Met We) gibi şiiri başta diğer bir çok saygın Uygur Türk'ü şairlerinin lirik ve ironik şiirlerini modern müzik tarzı ile besteleyip yorumluyordu. Bu metin ve şiirleri yorumlayarak Uygur Türklerinin geçmişini ve tarihini onların gönlünde, hayalinde ve kalbinde canlandırıyordu.

Daha sonra bu şarkının sözlerini yazan şair Abdurehim Abdullah da tutuklanmış. Heyit’in yorumladığı şarkının sözlerinde geçen “savaşın şehitleri – jenglerde shehit ” ifadesi hakkında özellikle durdukları ve bu cümle üzerinde çok hassas davrandıkları söyleniyor. Aslında, o şarkının ana mesajı geçtmişte savaşlarda şehit olan Atalarımızı ve bu savaşların kurbanlarını hatırlamak ve gençlerin bu günlerde parti yapmalarını (eğlence düzenelemelerini) eleştirmekti.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2019, 02:12
YORUM EKLE