Açlık Grevi Şovu Açık Görüşle Son Bulacak

Kurban bayramı dolasıyla hapiste bulunanlara verilen açık görüş iznine Abdullah Öcalan da dahil edildi. Böylece PKK Destekçilerinin şovu da bitiyor.

Güncel 11.09.2016, 11:23
Açlık Grevi Şovu Açık Görüşle Son Bulacak

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın genel başkanı olduğu HDP ve DBP, HDK, KJA ve DTK Terör örgütü başı İmralı canisi Abdullah Öcalan'dan haber alamadıkları gerekçesiyle açlık grevene başlamıştı.

HDP'den Dilek Öcalan ve Ferhat Encü, DBP'den Sebahat Tuncel, DTK'dan Leyla Güven, İmralı Heyeti'nden Ceylan Bağrıyanık, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, Öcalan'ın avukatları Ebru Günay ve Cengiz Çiçek'in de aralarında olduğu 50 kişinin katıldığı açlık grevi şovu, Kurban Bayramı dolayısıyla tutuklulara ve hükümlülere tanınan 'açık görüş hakkı'nın kullanıldırılmasıyla birlikte sona erecek.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, geçtiğimiz günlerde Almanya'da yaptığı konuşmada, Öcalan'dan haber alamadıklarını iddia adarak tehditte bulunmuştu. 


Konuyla ilgili Adalet Bakanı Bozdağ bir açıklama yaparak;  "Abdullah Öcalan konusu bölücü terör örgütü tarafından sürekli istismar ediliyor ve kamuoyuna sürekli yanlış bilgiler aktarılıyor"demişti.

İmralı'da en son 28-29 Nisan tarihlerinde Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi ile görüşen PKK elebaşı Öcalan, bugün kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşecek. Görüşme için Kurban Bayramı arefesinde sabah saatlerinde Bursa'nın Gemlik ilçesindeki Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığı'na gelen Mehmet Öcalan ve avukat Mazlum Dinç, bir süre jandarma önünde bekledikten sonra içeriye girdi. Yapılan kontrollerin ardından Mehmet Öcalan ve Mazlum Dinç jandarmanın aldığı yüksek güvenlik tedbirleriyle İmralı'ya götürüldü.

 Mehmet Öcalan, "Şuanda hiçbir şey bilmiyorum. Bizim tek isteğimiz var, 2 seneye yakın zamandır görmüyorum. Avukatlar da 5 yıldır gidemiyor. Hükümetten, devletten tek isteğimiz bu yasal hakkımız, götürüp götürmeyeceklerini bilmiyoruz. 5 yıldır bu hukuksuzluk devam ediyor. Bu bizim hem demokratik hem yasal hakkımız, talebimiz budur" dedi.

 Adalet Bakanlığı, verdiği bu izinle HDP'nin dile getirdiği Öcalan'ın sağlık sorunlarına ilişkin iddialara cevap vermiş olacak. Görüşmenin ardından açlık grevlerinin de son bulması bekleniyor. 

Yorumlar (0)