Af Ne Zaman Çıkacak?

Af ne zaman çıkar? Ak Parti Af konusunda ne düşünüyor? Recep Tayyip Erdoğan Af konusuyla ilgili ne düşünüyor? Af Yerel seçimlere kadar çıkar mı? gibi düşünceler sosyal medyada paylaşılıyor.

Güncel 06.10.2018, 14:16 06.10.2018, 23:16
Af Ne Zaman Çıkacak?

Mahkum ve yakınları af bekliyor. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 24 Haziran 2018 tarihinden önce açıkladığı Kader mahkumlarına af ne zaman çıkacak diye umut eden Mahkum yakınları gözlerini seçim öncesi affa çevirdi. Mahalli seçimler öncesinde af yolu bekleyen kader mahkumları ve hükümlü aileleri TBMM'ne sunular af önerisinin Ak Parti hükümeti tarafından nasıl değerlendirileceğini merak ediyor. 

AF TARTIŞMALARI DEVAM EDİYOR

MHP tarafından gündeme getirilen ve TBMM'ye sunulan ve ardından Bütün siyasi partiler tarafından değerlendirilen Af veya mahkumlara ceza indirimi sosyal medyada da tartışılıyor. Af konusuyla ilgili ceza indirimin çıkması gerektiği hususu genel olarak kabul görürken, bazı kanun maddelerinde ve teferruatlarda oldukça büyük tartışmalar yapılıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan ziyareti sonrası uçakta gazetecilerin af gündemiyle ilgili sorularını cevaplandırmasında daha önceden de değerlendirdiği gibi "devlete karşı işlenenlerde devlet bu yetkiyi kullanabilir ama şahıslara karşı işlenen olduğunda orada devletin böyle bir af yetkisi kesinlikle yoktur" dedi.

KİME KADER MAHKUMU DENİR?

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği af konusu hususunda kısa açıklamada bulunan Erdoğan "Aramızda görüşürüz" mesajı verdi. Kader mahkumları meselesini anlamadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kime kader mahkumu denir çok önemli. Burada milletin, ülkenin, devletin menfaati önemli. Cezaevlerinde ciddi manada bir doluluk var, kabul ediyoruz. Tüm bunlara rağmen bir şey yapalım derken, öbür tarafta mağdur, mazlum meydana getirmeyelim." ifadelerini kullandı.

AF KONUSU CUMHUR İTTİFAKINI ETKİLİYOR MU?

Af tartışmaları Cumhur ittifakını yaralar mı? yaralamaz mı? tartışmaları da devam ederken; Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "af meselesinin Cumhur İttifakı üzerinden değerlendirilmesi çok yanlıştır" dedi.Yalçın; Bazı çevrelerce Af ve ittifak konusunun şirazesinden çıkarılarak MHP aleyhinde algı oluşturma vesilesi haline getirilmeye çalışıldığını belirterek,  af meselesinin bahane edilerek Cumhur İttifakı’nın bir MHP ipoteğine dönüşebileceği fitnesinin ortaya atıldığını ve hem MHP’yi, hem AK Parti’yi hem de kamuoyunu kendi ikliminde seyre icbar ettiğinin iddia edildiğini ifade etti. Yalçın, Bu tür mütalaaların maksadının hem yerel seçimlerde yeni bir Cumhur İttifakı zaferinin önünü kesmek hem de yasa teklifi konusunda kafaları karıştırmak olduğunu kaydetti.

AF KONUSU AK PARTİ'NİN GÜNDEMİNDE

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) 24 Eylül'de Meclis'e sunduğu şartlı indirim ile tutuklu ve hükümlülere af çıkarılmasına dair kanun teklifi tartışılmaya devam ediyor.163 bin tutuklu ve hükümlünün faydalanacağı öngörülen kanun teklifinde, terörle mücadele kapsamındaki suçlar ve devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar af kapsamı dışında tutuluyor. Hükümet, af çıkarılmasıyla ilgili toplumsal bir talep olup olmadığı konusunda oluşturduğu komisyonda incelemelerine devam ediyor.

BBC Türkçe'ye konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Meclis'in kişilere karşı işlenen suçu affetme yetkisinin, 'Anayasal bir yetki' olduğunu belirtti.

Buna göre, Anayasamızın 87. Maddesi ve TCK'nın 67. Maddesi genel ve özel affı düzenliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 671 sayılı KHK'nın 32. Maddesindeki düzenlemeyle bazı suçlar açısından infaz rejiminde düzenlemeye gittiğini, bu suçların da çoğunun, şahısların şahsa karşı işlediği suçlar olduğunun görüldüğünü belirtti.

ARTIK İÇERİĞE BAKMAK LAZIM

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, af meselesiyle ilgili henüz kanun taslağıyla ilgili bir görüş oluşturulmadığını ifade ederek,"Artık içeriğine bakmak lazım. Bununla ilgili görüş oluşturulacaktır. Henüz partimizdeki çalışma tamamlanmadı. Kararımız olgunlaştığı zaman genel başkanımıza, cumhurbaşkanımıza iletilecek. Kamuoyuyla da paylaşacağız." şeklinde konuştu.

DEVLETE KARŞI İŞLENEN SUÇLAR...

Hükümet istese de istemese de  Af konusunu gündeme aldı. Af konusuyla ilgili Ak Parti, kanaatlerini, düşüncelerini yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağı açıklandı. Özellikle üzerinde durulan Devlete karşı işlenen suçlar Affedilebilir ancak kişiye karşı işlenen suçları devlet affetmez yönündeki hükümet tarafından öne sürülen görüşte tartışılıyor. Sosyal medyada ve bir çok platformda, Devlete karşı işlenen suçlar denildiği zaman dağdaki PKK mı yoksa devletin birliğine, dirliğine karşı işlenen düşünce suçları mı kastedildiği tartışılıyor. "Teröristler sadece devlete karşı suç işlemiş olarak görülüyorsa Şehit edilen yavrucakların anaları inim inim inlerken, göz yaşlarına boğulurken Devlet bunu nasıl affedecektir. Bunlar zaten hem devlete, hem millete ve hemde şahıslara karşı işlenmiş olan suçlar değil mi bunu devletin affetmesi daha büyük bir haksızlık değil mi" gibi düşüncelerde paylaşılıyor.

AF NE ZAMAN ÇIKAR?

Ok yaydan bir kez çoktı. Artık af veya ceza indirim konusunda geri adım olamaz görüşü hakim. En fazla Seçimlere kadar Af konusu çözülür; çözülmek zorunda. Türkiye'nin içinde bulunduğu o kadar çok prablem var ki; birde af konusuyla ilgili süreç hükümeti dar bir boğaza doğru itelemektedir. Hükümet, gerek Cumhur ittifakı ve gerekse MHP ile olan ilişkilerini daha samimi bir şekilde devam ettirmek için bu konuyu çözecek ve bir orta yolda buluşacaktır.


 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (3)
Neslihan 3 yıl önce
Milyonlarca insan bunu bekliyor olmassa asla ve asla eyt liler ve mahkum aileleri cumhur ittifakına oy vermeyecektir büyük oy kaybeder biran önce ivedi karar verilmeli
elif 3 yıl önce
af çıkmalı çıkmazsa oy yok kandırmayın bizleri perişanız
Kübra 3 yıl önce
Af gelsin suçsuz yerde yatanlar var yaa