Af yasası çıktı'mı? İnfaz Ceza Yasası İle İlgili Son Dakika!

TBMM Genel Kurulunda, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri yapıldı. belirlenen ilçelerde Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) olumlu görüşü alınarak, Adalet Bakanlığınca infaz hakimliği kurulacak.

Güncel 12.04.2020, 16:53 12.04.2020, 17:49
Af yasası çıktı'mı? İnfaz Ceza Yasası İle İlgili Son Dakika!

Mahkum ve mahkum yakınlarını çok yakından ilgilendiren ve uzun zamandır tartışılan toplumda af yasası olarak bilinen İnfaz yasası, veya ceza infaz yasasında sona gelindi. Mahkum yakınları ve mahkumların dört gözle beklediği yasa resmi gazetede yayımlandığı taktirde yasadan 90 bin kişi yararlanacağı belirtiliyor. Şimdi insanlar merak ediyor,  Peki, af yasası hangi suçları kapsıyor? Af yasası ne zaman çıkacak?

TBMM Genel Kurulu'nda, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilk 10 maddesi kabuledilmesiyle birlikte gözler son dakika haberlere çevrildi.

 infaz hakimleri, ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazına ilişkin mahsup, ceza zaman aşımı ve hükümlünün ölümü hallerinde verilecek kararlar da dahil olmak üzere hakim veya mahkeme tarafından verilmesi gerekli kararları alacak ve işleri yapacak.

Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde hükümlü ve tutuklular hakkında yapılan işlemler veya bunlarla ilgili faaliyetlerin ya da Cumhuriyet savcısının ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazına ilişkin verdiği kararların kanun veya diğer mevzuat hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle bu karar, işlem veya faaliyetlerin öğrenildiği tarihten itibaren 15 gün, her halde yapıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde şikayet yoluyla infaz hakimliğine başvurulabilecek.

TBMM Genel Kurulunda, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci bölümündeki maddeleri kabul edildi. İkinci bölümü üzerindeki görüşmeler ise tamamlandı. Af yasası geçtiğimiz hafta Cuma günü TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülüp onaylanmıştı. Af yasasının bugün TBMM Genel Kurulu’ndan geçmesi bekleniyor.

Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarıldı.Çıkar amaçlı suç örgütü kuran ve yönetenlerle ilgili cezalar 2 yıl daha artırılıyor. 2 yıllık denetimli serbestlik  3 yıla çıkarılıyor. Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlendi. 65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadınlar ve adli tıp raporu çerçevesinde kendisine bakamayacak durumda olan hastalar konuttan infazı mümkün hale getirildi. Geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamında 45 bin kişi,  Salgın hastalık nedeniyle bu süreçten yararlanacaklarla birlikte bu rakam 90 bine ulaşıyor. 

İnfaz yasası görüşmelerine Akbaşoğlu konuşmasında şöyle dedi. "Bu Kanun, ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde bulunan hükümlü ve tutuklular hakkında yapılan işlemlere veya bunlarla ilgili faaliyetlere ya da Cumhuriyet savcısının ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazına ilişkin verdiği kararlara yönelik şikayetleri incelemek ve karara bağlamak, ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazına ilişkin hakim veya mahkeme tarafından verilmesi gerekli kararları almak, işleri yapmak ve kanunlarla verilen diğer görevleri yerine getirmek üzere kurulan infaz hakimliklerine ilişkin hükümleri kapsar." diye değiştirildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)