Af Yolda, Ceza Yasası ve İnfaz Yasasında Köklü Değişim

Prof. Dr. Adem Sözüer, infaz yasasında indirim yapılması için uzlaşma sağlandığını belirterek, "Terör, cinsel taciz ve mükerrer suçlarda mahkumlar, cezanın 4'te 3'ü yerine 3'te 2'sini yatacak." dedi.

Güncel 15.11.2019, 19:52 04.04.2020, 23:27
Af Yolda, Ceza Yasası ve İnfaz Yasasında Köklü Değişim

Mahkumların beklediği af yasası ile ilgili çalışmalarda sona gelindi. Mahkum yakınları tarafından da beklenen af yasası yakın zamanda çıkacak.

Cumhurbaşkanlığınca oluşturulan çalışma grubundaki toplantıya katılan Prof. Dr. Adem Sözüer, infaz yasasında indirim yapılması için uzlaşıma yapıldığını açıkladı. Sözüer, Terör, cinsel taciz ve mükerrer suçlarda mahkumlar, cezanın 4/3'ü yerine 3/2'sini yatacağını ifade etti.

-Habertürk'ten Yasemin Güneri'ye konuşan Prof. Dr. Adem Sözüer, infaz yasasında indirim yapılması için uzlaşıldığını çıklayarak, "Terör, cinsel taciz ve mükerrer suçlarda mahkumlar, cezanın 4/3'ü yerine 3/2'sini yatacak." diye konuştu.

Yüksek sayıda tutuklama oldu.

2005 yılında yürürlüğe giren ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında kanun ile hapis cezalarının ceza evinde infazı arttırıldığını, Bu kanundan önce mahkumlar, çarptırıldıkları cezanın yüzde 40'ını, şimdi yüzde 70''ini yattıklarını belirten Sözüer,"2014 yılında cinsel suçlar, mala karşı suçlar ve uyuşturucu suçlarını işleyenlere verilen cezalar da artırıldı. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yüksek sayıda tutuklama oldu. Tüm bu gelişmelerin sonucunda cezaevlerinde yatan mahkum ve tutuklu sayısı 14 yılda 60 binden 288 bine yükseldi." şeklinde konuşarak cezaevlerinin yeniden dolduğunu söyledi.

Cezaların artırılması suçların işlenmesini azaltmadığını, Tam tersi, cezaların işlenme oranı artmaya devam ettiğini belirten Sözüer,Halen cezaevinde bulunanların 88 bini tutuklu diğerleri ise hükümlü. Mahkumların aldıkları cezalar infaza göre hesaplandıktan sonra kalan sürenin 5'te birini de denetimli serbestlik çerçevesinde dışarıda geçiriyor." dedi.

Prof. Dr. Adem Sözüer'in açıklamalarında, Cezaevlerindeki 288 bin kişi bulunduğunu bunların 88 bininin tutuklu olduğunu, birinci sırada uyuşturucu suçu yer aldığına işaret ederek, " Bu mahkumların yarıya yakını kullanıcı. İkinci sırada hırsızlık, terör, öldürme, gasp ve cinsel suçlar yer alıyor. En büyük hatamız, kullanıcıları tedavi etmek yerine cezaevlerine koymamız oldu. Bu cezaevlerinin dolmasında önemli bir neden. " ifadelerini kullandı.

"Uyuşturucu suçunda hem ceza süresini hem de infaz süresini artırdık. Oysa, kullanıcı kendine zarar veriyor. Terör suçlusu muamelesi yapılamaz uyuşturucu kullanıcısına. Af çözüm değil." ifadelerini kullanan Sözüer, "Cezaları ölçüsüz arttırmaya "Panik yasaları" diyoruz. Bunun yerine etkili ve tatmin edici infaz sistemi getirmek yeterlidir." dedi.

10 yıl hapis cezasına mahkum olan biri hakkında beş yıl sonra inceleme yapılacak. Komisyon kişinin tahliye olup olmayacağına karar verecek. Bu komisyon, özellikle terör suçlarında ve cinsel suçlarda önem taşıyor. Tehlikeli suçlar için otomatik infazdan yararlanma olmayacak.

KİM NE KADAR YATACAK?

Yukarıda yer alan tabloya denetimli serbestlik süreleri ekli değil.Mahkumlar, açık cezaevlerine ayrılmayı hak ettiklerinde, yatacakları sürenin beşte birini denetimli serbestlik çerçevesinde dışarıda geçirebilecek. Başka bir deyişle; yatacakları süreden 1/5 oranında bir indirim daha yapılacak. Terör suçunu işleyenler açık cezaevlerine ayrılamadıkları içi 1/5 indirimden yararlanamıyor.

İNFAZ YASASI DEĞİŞİRSE KİMNE KADAR YATAR?

Verilen Hapis Cezası 5 Yıl : 4/3 yatarsa 3 yıl 9 ay, 3/2 Yatarsa: 3/4 ay

Verilen Hapis Cezası 6 Yıl : 4/3 yatarsa 4 yıl 6 ay, 3/2 Yatarsa 4 yıl

Verilen Hapis Cezası 7 Yıl : 5/3 yatarsa 3 yıl 9 ay, 3/2 Yatarsa: 4/8 ay

Verilen Hapis Cezası 8 Yıl : 4/3 yatarsa 6 yıl, 3/2 Yatarsa: 5/4 ay

Verilen Hapis Cezası 9 Yıl : 4/3 yatarsa 6 yıl 9 ay, 3/2 Yatarsa: 6 yıl

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (5)
Ayse turcan 2 yıl önce
Artık olsun cezaindirimi geçinemiyoruz intahar mı edelim ümidim kalmadı
Mahkum ailesi 2 yıl önce
Ceza indirimi tarih ve suc bakilmadan 5 yil olarak verilmeli , yoksa cogu kisi disari cikamayacak ,doluluk orani ayni seviyelerde olacak, kesinlikle mhp nin ceza indirimi gerceklesmeli 2019 suclarinida kapsamali tarihe bakilmadan verilmeli.
Mahkum esi 2 yıl önce
2/3 demek tek basina dag fare dogurdu demektir , denetimli serbestlik 3 yil ceza indirimide olursa rahata cikar cogu mahkum. Tek basina infaz yasasi cozum olmaz. Mutlaka ceza indirimi olmak zorunda.
rüstem 2 yıl önce
verin artık şartlı ceza indirimini yatacak yer yok
Mahkum esi 2 yıl önce
Tck 188 cezalar cok yuksek, adaletsizlikle usulsuz verilen kararla mahkemede bogusurken birde bu infaz oranlari neden acimasiz ? Hak etmedigimiz cezayi aldik ust mhk basvurduk fakat neden 1/2 yapmiyorsunuz bunca usulsuz kararlarin onune nasil gececegiz? Nerde hak hukuk arayacagiz? Hakim kes kopyala yapistir tarzi cezalar veriyor savunmayi hic dinlemiyor onceden yazilan kagittan cezayi okuyor , mahkemeleri denetleyin hakimleri denetleyin ! Hukuksuzluk diz boyu bari siz yapmayin tck 188 infazi kisaltin bu hukuksuzluk insan hayatlarina mal olucak !