AFAD Açıkladı: İzmir'de can kaybı artıyor!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı depremde hayatını kaybedenlerin sayısının yükseldiğini açıkladı.

Güncel 01.11.2020, 01:03 01.11.2020, 01:17
AFAD Açıkladı: İzmir'de can kaybı artıyor!

Depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 39'a yükseldiğini ve 9 binada kurtarma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) son durum hakkında bilgilendirmede bulundu.

yapılan açıklamada, SAKOM'dan alınan ilk bilgilere göre 1'i boğulma sonucunda olmak üzere toplam 39 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; 885 vatandaşımız yaralanmıştır. İzmir'de halen 9 binada arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Bölgede devam eden arama kurtarma çalışmaları için AFAD, JAK, STK'lar ve belediyelerden 5.674 personel, 21 arama kurtarma köpeği ile 895 araç görevlendirilmiştir. Ege Bölgesi genelinde hissedilen deprem sonrasında İzmir başta olmak depremden etkilenen tüm illerde, alan tarama çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Jandarma, Emniyet ve TSK tarafından JİKU, helikopter ve İHA desteğiyle havadan tarama ve görüntü aktarma çalışmaları yürütülmektedir.

Deprem sonrasında, tüm Bakanlık ve İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri teyakkuza geçirilmiş; 41 AFAD İl/Birlik müdürlüğünden arama kurtarma personeli bölgeye sevk edilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı'na ait 7 kargo uçağı ile personel ve araç sevkiyatı yapılmaktadır. JAK ve sivil toplum kuruluşlarının arama kurtarma ekipleri bölgeye sevk edilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığı, yürütülen arama kurtarma çalışmalarına 186 personel, 15 sahil güvenlik botu, 3 helikopter ve 1 dalış timi ile katılmaktadır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)