Aftan yararlanan Mahkumların Tahliyeleri Başladı

Mahkum ve yakınlarının heyecanla beklediği an geldi. İnfaz düzenlemesine ilişkin kanun yürürlüğe girmesiyle İstanbul başta olmak üzere birçok ceza ve tutuk evinden evinden tahliye işlemleri başladı. Cezaevlerinden tahliye edilen mahkumların kontrollü bir şekilde tahliyelerinin gerçekleştirildiği ve maske taktığı görüldü.

Güncel 15.04.2020, 11:50 15.04.2020, 12:36
Aftan yararlanan Mahkumların Tahliyeleri Başladı

Ceza ve infaz yasasında değişikliğin olması ve TBMM'de de kabul edilmesinin ardından mahkumları ve mahkum ailelerini büyük bir heyecan sarmıştı. "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonran büyük kentlerde cezaevlerinden tahliyeler başladı.

CEZAEVLERİNDEN TAHLİYELER BAŞLADI MI?

Uzun zamandır beklenen tahliyeler Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun bugün resmi gazetede yayınlanmasıyla birlikte tahliye işlemleri başlatıldı. Cezaevleri kapısında mahkum yakınları sevinç yaşadı. Ceza evlerinden tahliye edilenlerin bindikleri otobüslerde sosyal mesafe kuralına uyulduğu tahliyecilere maske takıldığı belirtildi.

Korona virüs Kovid-19 salgını nedeniyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020'ye kadar izinli sayılıyor. Gerektiğinde Sağlık Bakanlığının önerisiyle her defasında iki ayı geçmemek üzere Adalet Bakanlığınca üç kez uzatılabiliyor.

Otobüslere binen hükümlülerin maske taktığı gözlendi. Tahliyeler sırasında, sosyal mesafe kuralına dikkat edildiği görüldü.

TRAKYA'DA CEZAEVLERİNDEN TAHLİYELER BAŞLADI

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen infaz düzenlemesine ilişkin kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından Trakya'daki cezaevlerinden tahliyeler başladı.

Edirne'de cezaevlerine giden yollarda polis ve jandarma ekiplerince güvenlik noktaları oluşturuldu. Bu noktalardan kontrollü geçişlere izin verildi. Dezenfekte edilen çok sayıda otobüs cezaevi yerleşkelerine hareket etti.

Kentteki cezaevlerinde bulunan yaklaşık 2 bin 200 hükümlü, otobüslere bindirilerek cezaevinden ayrıldı.

Jandarma ve polis ekiplerinin cezaevi çevresinde aldığı yoğun güvenlik tedbirleri altında tahliyeler sürüyor.

Bu arada Kırklareli ve Tekirdağ'daki cezaevlerinden tahliyeler sürüyor.

DENETİMLİ SERBESTLİK 3 YILA ÇIKTI

Bakıma muhtaç ve dışarıda korumasına bırakılacak kimsesi bulunmayan sıfır-altı yaş grubundaki çocuklar, tutuklu annenin yanında barınabilecek.

Ana, baba, eş, kardeş, çocuk, eşin anne veya babasından birinin yaşamsal tehlike oluşturacak hastalığı hallerinde tutukluya bir defaya mahsus olmak üzere verilen izin, asgari bir ay arayla toplam iki defaya çıkarılacak.

Denetimli serbestlikten yararlanma süresi 1 yıldan 3 yıla çıkacak. 30 Mart 2020'ye kadar işlenen suçlar bakımından kasten öldürme; üst soya, alt soya, eşe veya kardeşe, beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumdaki kişiye karşı işlenen kasten yaralama ve sonucu nedeniyle ağırlaşmış yaralama, işkence, eziyet suçu ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar kapsam dışı kalacak.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442