Aksakallı Nedir, Türklerde Aksakal Ne Demek?

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Devlet Başkanları 8. Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Binali Yıldırım'ı, Aksakallar Konseyi'ne Türkiye'nin Aksakalı olarak atadıklarını ifade etmesinin ardından Aksakallı ne demek araştırılmaya başlandı.

Güncel 22.11.2021, 10:43
Aksakallı Nedir, Türklerde Aksakal Ne Demek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Binali Yıldırım'ı, Aksakallar Konseyi'ne Türkiye'nin Aksakalı olarak atadıklarını belirtmesinin ardından "AKSAKALLI" ne demek olduğu araştırılıyor. Erdoğan'ın ev sahipliğinde düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Devlet Başkanları 8. Zirvesi’nde eski Başbakanlardan Binali Yıldırım'ı resmen Türkiye'nin aksakalı olarak atadıklarını belirtmesiyle birlikte, aksakallı nedir, aksakal ne demek, tarihte aksakal'ın önemi nedir gibi sorulara cevap arandı.

AKSAKALLI NEDİR?

TDK’de bir meslekte yaşça, kıdemce ileride ve yetenek bakımından üstün niteliğe sahip olan kimse, duayen gibi anlamlarına gelen Aksakal terimi Türkiye dışındaki Türk ülkelerinde bilge kişi, insanlara yol gösteren, bilgelik ve hikmet sahibi kimse anlamı da taşımaktadır. Türk Konseyi'nin bünyesinde de bu yüzden daimi danışma organı olan Aksakallar Meclisi oluşturuldu. Aksakallı, Türk halk kültüründe "Bilge kişi" demektir. İnsanlara tecrübesiyle ve yaşıyla yol gösteren kişilere verilen bir isimdir.

Türk Dil Kurumu'na göre:

Aksakal kelimesi 3 farklı anlama geliyor:

  • Köyün veya mahallenin ihtiyar heyetinde olan kimse.
  • Bir meslekte yaşça, kıdemce ileride ve yetenek bakımından üstün niteliğe sahip olan kimse, duayen.
  • Ermiş, evliya.

Aksakal diye, özü sözü bir, toplum nezdinde saygınlığı ve ağırlığı olan, öngörü sahibi, düşünceleri ile yol gösteren bilge kişiye denir.

AKSAKALLILAR KONSEYİ

2001 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev zirveler süreci çerçevesinde Aksakallılar Konseyi ve Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenterler Asamblesi kurulmasını önermesi ardından Devlet Başkanları Konseyi, Dışişleri Bakanları Konseyi, Kıdemli Memurlar Komitesi, Aksakallar Heyeti ve Sekreterya gibi bölümleri barındıran Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi resmi olarak hayata geçirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda düzenlenen Türk Konseyi 8. Zirvesi'nde Türkiye'nin Aksakal'ı olarak Binali Yıldırım'ın atandığını duyurdu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)