Alaattin Çakıcı ve Kürşat Yılmaz Af Yasasından Tahliye Olur mu?

Uzun zamandır konuşulan af yasası veya ceza indirim infaz yasası ile ilgili yeni gelişmeler ve müjdeler gelmeye devam ediyor. Muhkum ve yakınlarını sevindiren haber ve gelişmeler ardından Af Yasasından kimlerin yararlanacağı da merak konusu oldu. Peki Alaattin Çakıcı, Kürşat Yılmaz af yasasından tahliye olacak mı?

Güncel 01.10.2019, 20:16 06.07.2020, 10:35
Alaattin Çakıcı ve Kürşat Yılmaz Af Yasasından Tahliye Olur mu?

Milliyetçi Hareket Partisi ve Ak Parti yetkili organlarından art-ardına gelen açıklamalarla ceza indirimi ve infaz yasasının kısa zaman içinde yasallaşmasına kesin gözüyle bakılıyor. Kamuoyunda tartışılan ve merak edilen konulardan birisi de, uzun süredir cezaevlerinde yatan Ülkücü olarak bilinen Alaattin Çakıcı ve Kürşat Yılmaz af yasasından (İnfaz yasası) tahliye olacak mı?

Uzun süredir kamuoyunun gündeminde yer alan af yasası hakkında MHP'den ve Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı Naci Bostancı'dan son dakika yapılan açıklamalarla birlikte af konusu yeniden gündemin en doruk noktasına yerleşti.

Binlerce mahkum ve hükümlü aileleri T.B.M.M'de yargı paketinin ve af yasasının görüşülmesini bekledi ve ardından Af çıkacak mı? tartışmasının ardından Af yasası çıkarsa kimler yararlanabilecek ve yararlanamayacak? tartışmaları başlatıldı.

MHP'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunduğu af teklifine göre, ;Kanun teklifinin yasalaşması halinde 200 bine yakın mahkum cezaevlerinden tahliye edilecek. Yapılan açıklamalara göre yeni çalışmada terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacağı belirtilen affın, bir genel af niteliğinde değil, şartlı salıverilme ve denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacağı ifade edildi.

ALAATTİN ÇAKICI TAHLİYE OLACAK MI?

Uzun bir zamandır cezaevinde tutuklu ve hükümlü bulunan Alaattin Çakıcı'nın da teklifin yasalaşması halinde yattığı süre göz önüne alındığında cezaevinden çıkması bekleniyor. Kasten adam öldürme ya da cinayete azmettirme suçu bulunmayan Alattin Çakıcı'nın 3 farklı tehdit suçundan toplamda 57 ay hapse çarptırılmıştı.MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, daha önce şu şekilde ifade etmişti; Ahmet, Mehmet, Kürşat, Alaattin, Feti fark etmez. Çakıcı ve Kürşat benim arkadaşlarım. Avukatlıklarını da yaptım. Bu arkadaşlarımızın yıllar önce serbest kalması lazımdı. Hakimlik sıfatını kaybetmiş kişiler tarafından, sırf ülkücü olmaları sebebiyle cezalar verildi."

İnfaz sisteminde yapılması düşünülen değişiklikler şöyle:

Mevcut infaz yasasında, ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasına mahkûm olanların cezası 30, ömürboyu hapis cezasına mahkûm olanların 24, diğer süreli hapis cezalarına mahkûm olanların cezasının ise üçte ikisi infaz ediliyor.

Suç işleme için örgüt kurmak ve yönetmek suçlarından ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası alanlar 36 yıl, ömürboyu hapis cezası alanlar 30 yıl, süresi hapis cezası alanlar ise cezalarının 4’te 3’ünü yattıktan sonra “koşullu salıverilme” kapsamında cezaevinden çıkıyor.

Cinsel istismar ve uyuşturucu suçlarında ise infaz süreleri ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası alanlar için 39, ömürboyu hapis cezası alanlar için 33, diğer süreli cezalarda ise 4’te 3 olarak uygulanıyor. Yeni getirilecek düzenlemeyle terör, cinsel istismar ve uyuşturucu suçları hariç süreli hapis cezalarında infazın “üçte iki” değil “yarısı” olarak uygulanması üzerinde duruluyor.

Mevcut yasada, açık ceza infaz kurumunda cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçiren hükümlülerden koşullu salıverilmesine bir yıl veya daha az süre kalan iyi halli olanlar talebi halinde “denetimli serbestlik” uygulanarak infaz hakiminin kararıyla tahliye edilebiliyor.

Yeni getirilecek düzenlemeyle tüm hapis cezaları için standart “1 yıl” uygulanması yerine cezanın süresine göre “beşte bir” oranı üzerinden denetimli serbestlik hükmü getirilmesi düşünülüyor.

Buna göre bir hükümlü, mahkemenin verdiği 20 yıl hapis cezasının “yarı yarıya” infazla 10 yılını cezaevinde geçirecek. Aynı hükümlünün “denetimli serbestlik”ten yararlanması durumunda cezaevinde geçireceği süre sekiz yıla düşecek.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)