Alperen Ocakları Samsun'da Muhsin Yazıcıoğlu'nu Anma Programı Gerçekleştirdi

Alperen Ocakları Samsun İl Başkanlığı ''21. Yüzyılda Bir Alperen Muhsin Yazıcıoğlu’’ anma etkinliği düzenledi.

Güncel 29.03.2022, 20:41 30.03.2022, 00:07
Alperen Ocakları Samsun'da Muhsin Yazıcıoğlu'nu Anma Programı Gerçekleştirdi

Alperen Ocakları Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı Samsun İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ''21. Yüzyılda Bir Alperen Muhsin Yazıcıoğlu’’ anma programı çok sayıda vatandaşın yüksek katılımı ile çoşkuyla gerçekleşti. 

''21. Yüzyılda Bir Alperen Muhsin Yazıcıoğlu’’ anma etkinliğine İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, BBP MKYK Üyesi Erdal Avcı, BBP Mkyk Üyesi Bahadır Şahin, Alperen Ocakları Ekdv Genel Başkan Yardımcısı Ali Can Kocaman, BBP Samsun İl Başkanı Ünsal Tokuç, siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Önceki Dönem BBP Genel Başkan Yardımcısı Alperen Ocakları Mütevelli Heyeti Üyesi Mehmet Karabacak, Gönüllerde Birlik Vakfı Başkanı Kadir Mahir Damatlar, Önceki Dönem Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ve Önceki Dönem Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Konferans konuşmacıları olarak Muhsin Yazıcıoğlu'nu anlattı. Muhsin Yazıcıoğlu suikasti davasının durumundan bahsettiler. 

Alperen Ocakları Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı Samsun İl Başkanı Muhammed Furkan Taş selamlama konuşmasında, ‘‘alperenlik’’ kavramının 21. yüzyılda unutulmaya  yüz tutmuşken Muhsin Yazıcıoğlu’nun tasavvuru ile ‘‘Alperen Ocakları’’ olarak  yeniden canlandırıldığına işaret ederek şunları söyledi:

"Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi ‘‘alperenlik’’ minvali üzerine hem savaşçı hem  dindar olan  Allah’ın hiçbir kuluna zulmetmeyen talebeler yetiştirmiş, onları  cihanın dört bir yanına göndermiştir. Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında büyük katkısı olan  Alperenler, sadece kılıç gücüyle fetihler  yapmamış aynı zamanda gönüllere girerek kültür elçileri olmuşlardır. Sarı Saltuk, Ahi Evran, Hacı Bektaş-ı Veli, Şeyh Edebali  gibi niceleri bu yolda hizmet edip Türk- İslam mührünü cihana vurmuşlardır.

Alperen Ocakları, iman ve ahlakına göre yaşamayı en büyük saadet bilir

Türk-İslam medeniyetinin yapıtaşlarından olan ‘‘alperenlik’’ kavramı 21. yüzyılda unutulmaya  yüz tutmuşken şehit lider Muhsin Yazıcıoğlu’nun tasavvuru ile ‘‘Alperen Ocakları’’ olarak  yeniden canlanmıştır. O, bu çağda alperenliğin nasıl  olabileceğini ve yaşanabilineceğini ortaya koymuştur. Gücünü ve kaynağını Türk tarihinden alan Alperen Ocakları, İslam’a hizmeti gaye edinen Türk Milliyetçiliği anlayışa sahip, Türk-İslam ülkücüsüdür. Bu anlayış,  Avrupa tarzı milliyetçilik (nationalism) anlayışlarından farklıdır. Alperen Ocakları, iman ve ahlakına göre yaşamayı en büyük saadet bilen, büyük Türk milletini  iki cihanda aziz ve mesut görmek isteyen Türk milliyetçiliği şuuruna sahiptir. İla-yı Kelimetullah için Nizâm-ı alem davası güden Alperenlerin rehberi Hz.  Muhammed (S.A.V.) efendimizdir, yol başımız ise  Muhsin Yazıcıoğlu'dur. " dedi.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun sevgisinin yüreklerde büyümeye devam ettiğini söyleyen Furkan Taş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Alperenler ‘‘din ü devlet, mülk ü millet’’ anlayışıyla Türk-İslam  medeniyetinin  geleneklerine bağlı olmanın yanında çağın gerektirdiği bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıktırlar. Öyle ki biz Alperenlerin bir elinde bilgisayar, bir elinde Kur’an vardır.  Alperenlik dik duruştur, doğru söyleyiştir; özü sözü bir olmak; zora düşünce kaçmamaktır kısacası bir saniyesine bile hakim olunamayan bir hayat için  fırıldak olmamaktır. 

Alperenlik  çıkar gözetmemektir, nereden geldiğine bakmaksızın yanlışa yanlış, doğruya doğru diyebilmektir. Alperenlik sorumluluk almaktır, sağına soluna bakmadan ‘‘ben  varım’’ diyerek ileri atılmaktır. Alperenlik adalete bağlı olmaktır; helale harama dikkat  edip yetimin hakkını gözetmektir; zalime korku mazluma umut olmaktır. Zulüm Azrail olsa hep hakkı tutacağız  mukaddes davalarda  ölüm bile güzeldir.

Muhsin Yazıcıoğlu sevgisi yüreklerde büyümüye devam ediyor

Aziz Milletimiz bilmelidir ki, gençliğimizi çepe çevre kuşatan dahili ve harici bütün şer odaklarına karşı  Alperen Ocaklarının  her ferdi, Peygamber aşığı yiğitler, Şehid liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu’nun vatan sevdalısı erleri Türk gençliğinin istikbali  için taşın altına  değil el; baş koymaya hazırdır. İşte biz de Şehit Liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu'nun izinde aynı istikamette bu kutlu yolun yolcularıyız. Değil 13 yıl asırlarda geçse Ne Muhsin Başkan ne de davası unutulmayacaktır." sözleri ile yaptı. Muhsin başkanın şehadetinden 13 yıl geçmesine rağmen unutulmadı, sevgisi katlanarak halk nezlinde arttı. Program da gösteriyor ki Muhsin Yazıcıoğlu sevgisi yüreklerde büyümüye devam ediyor. Aziz ruhu şad, mekanı cennet olsun.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Samsunlu genç 9 ay önce
Aziz ruhun şad olsun Koca Reis.