Antalya'da Kerkük katliamının kurbanları anıldı!

Irak'ta 1959 yılında Iraklı Türkmenlere yönelik gerçekleştirilen katliamın yıldönümü dolayısıyla Antalya'da Kerkük Türkmen Kültür Parkı’nda anma töreni düzenlendi.

Güncel 15.07.2020, 22:19 15.07.2020, 23:27
Antalya'da Kerkük katliamının kurbanları anıldı!

Antalya'da Kerkük-Türkmen Kültür Parkı’nda anma töreni düzenlendi. Tören, şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Şehitler için Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okundu, dua edildi.

100 yıldır çok çeşitli baskı, asimilasyon ve yok etme politikaları ile karşı karşıya kalan Irak Türkmenleri, günümüzde de bazı gruplar tarafından sistematik olarak yok etmeye, vatanlarından, topraklarından koparılmaya çalışılıyor. Türkmenlerin  yaşadığı en büyük acılardan biri olan 14-16 Temmuz 1959’da gerçekleşen Kerkük Katliamı’nın üzerinden 61 yıl geçmesine rağmen acısı tazeliğini koruyor. Irak'ta esarette olan ve geleceği tehlikede olan bir Türk varlığı olduğunu gerek Türkiye ve dünya gerekse tüm Türk Dünyasının bilmesi gerekiyor.

Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen anma törenine, Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyonu ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü İbrahim IrmakAntalya Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fazıl Orun, Anadolu Hemşeri Dernekleri Platformu (AHDER) Genel Başkan Yardımcısı Ziya Koçyiğit, Irak Akdeniz ve İslam Ülkeleri İş İnsanları Derneği (IRAK-İŞDER) ve Tüm Hataylılar ve Hatay Dostları Derneği (TÜMHATAYDER) Başkanı Kenan Hikmet Yozgatlı, Akdeniz Aile Gelişim ve Engelli ve Engelli Aileler Derneği Başkanı Irmak Suna Binici ve çok sayıda Türkmen katıldı.

 Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Kürşat Çavuşoğlu törende yaptığı konuşmada; “1959’da Kerkük’te eli kanlı caniler silahsız ve suçsuz Türkmenleri 3 gün 3 gece hünharca katlettiler. Bu katliam, Türkmenlere yönelik yok etme planının bir parçasıydı. Kerkük katliamının üzerinden 61 yıl geçmesine rağmen tüm Türkmenlerin kalbinde halen acı hatırası yaşanıyor. Şehitlerimizi unutmadık, unutturmayacağız da, şehitlerimizin ruhları şad olsun.” dedi.

Haber: Özlem Gültekin

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)