Alexa

Apolitik Ne Demek?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Arel Üniversite'nin Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleştirilen mezuniyet töreninde ''Gençler, 'Apolitik' dediler" sözüyle, Apolitik , vatandaşlar tarafından merak edilmeye başladı.

Apolitik Ne Demek?

Apolitik ne demek olduğu vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Apolitik uzun zamandır kullanılan bir kelime aslında. Ancak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Arel Üniversite'nin Sinan Erdem Spor Salonu'nda konuşmasında kullandığı "Apolitik" kelimesi ile birlikte vatandaşlar anlamını merak etmeye başladı.

Gençlere yönelik çeşitli tavsiyelerde bulunan İmamoğlu, ''Gençler, 'Apolitik' dediler. Gençler, 'Sorunlara ve bu anlarda olan birtakım olumsuzluklara duyarsız' dediler. Ama inanın, şu son zaman diliminde yaşadığım bütün o heyecanımı yükselten ve bizleri ayağa kaldıran muazzam bir gençlik inancını yaşadığımı belirtmek istiyorum. " ifadeleri ardından Apolitik nedir? şeklinde araştırma başladı.

APOLİTİK NE DEMEK?

Politika nedir? Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatı, siyaset, siyasa: Politika, siyasa ve siyaset ile eş anlamlı olan bir kelimedir. Herhangi bir amaca ulaşmak için kullanılan yöntem, devlet işlerini düzenleyip yürütmek için izlenen yol gibi anlamlara gelmektedir.

Apolitik nedir? Politik olmayan; siyasal olmayan; politika dışı... A politik, siyasal görüş ve olaylardan habersiz olan veya onlara kayıtsız kalmak demektir. apolitik” olmayı bilhassa gençler içinde övenler vardır. Türkçede “apolitik” tahkirle tınlayan bir sıfattır. Aslında Türkiye halkı politik bir halktır, Zaten “Apolitizm” diye bir duruş, tavır yoktur. Bir insan Apolitik olamaz.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 00:11
YORUM EKLE