Alexa

Aşure Günü Başlıyor (9 Eylül 2019 Pazartesi)

Aşure Günü yarın (9 Eylül 2019 Pazartesi) idrak edilecek. Hazreti Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması ve Hazreti Musa'nın Kızıldeniz'den geçerek İsrailoğulları'nı Firavun'dan kurtarması hadiseleri bu günde gerçekleşti.

Aşure Günü Başlıyor (9 Eylül 2019 Pazartesi)

Peygamberler tarihi açısından önemli bir gün olup, Arapçada on anlamına gelen "aşara" kelimesinden türeyen Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı muharremin onuncu gününe denk geldiği belirtildi. Yapılan açıklamada, Hadis kaynaklarına göre, Hazreti Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması ve Hazreti Musa'nın Kızıldeniz'den geçerek İsrailoğulları'nı Firavun'dan kurtarması hadiseleri bu günde gerçekleşti.

Bir çok kaynağa göre Bugün:

  • Hazreti Adem'in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edildi.
  • Hazreti İdris diri olarak göğe yükseltildi
  • Hazreti İbrahim'in ateşte yanmadı
  • Hazreti Yakup'un, oğlu Yusuf'a kavuştu
  • Hazreti Eyyub'un hastalıkları iyileşti
  • Hazreti Yunus'un balığın karnından çıktı 
  • Hazreti İsa doğumu ve ölümden kurtarılarak göğe yükseltilmesi 

Emevi Devleti'nin ikinci Halifesi Yezid bin Muaviye tarafından 10 Ekim 680'de Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve 72 yakınının şehit düştüğü "Kerbela olayı" da bugün yaşanmıştır.

Ankara Müftüsü Yusuf Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada; Müslümanların muharrem ayının başlamasıyla yeni bir hicri yıla girerken sevinci ve hüznü bir arada yaşadığını belirtti. 

Muharremin, savaşın yasaklandığı haram aylardan biri olduğuna işaret eden Doğan, Hazreti Muhammed'in Mekke'den Medine'ye bu ayda hicret ettiğini hatırlattı.

Doğan, Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve ehlibeytten 70'ten fazla masum insanın 1339 yıl önce şehit düştüğü "Kerbela olayı"nın muharremde yaşandığını hatırlatarak, şunları söyledi:

"Muharrem ayının onuncu günü Aşure Günü'dür. Bugün oruç tutmak sünnettir. Resulullah Efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmuştur, 'Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan muharremde tutulan oruçtur'. Aşure aynı zamanda birlik ve beraberliğimizin, paylaşma ve dayanışmamızın simgesidir. Aşure de farklı tatlar bir araya gelerek yeni bir lezzet oluşturduğu gibi İslam dünyası da mezhebi, meşrebi, tarikatı, ırkı, rengi ile birbirinden farklı milletlerden oluşur. Bu sayede kültürümüzde oluşan birlikte yaşama ahlakı, bizlere sevinci, kederi, nimeti, külfeti, muhabbet ve meşakkati paylaşmayı öğretir."

YORUM EKLE