Aşure Günü Nedir, Duası ve Fazileti Nelerdir?

Aşure günü dolayısıyla hangi duaların okunacağı merak ediliyor. Vatandaşlar Aşure ne anlama geliyor ve hangi güne denk geliyor araştırıyor. Peki Aşure Gününde hangi dualar okunur, fazileti nedir?

Güncel 18.08.2021, 22:20 18.08.2021, 22:56
Aşure Günü Nedir, Duası ve Fazileti Nelerdir?

Aşure günü dolayısıyla kutlamalar başladı. Vatandaşlar Aşure günü dolayısıyla evde yaptıkları aşure tatlısını veya yemeğini ikram ediyor. Bir çok belediye tarafından da kazanlarda aşure yapılarak vatandaşlara ikram ediliyor. Türk islam tarihinde de aşurenin özel bir yeri bulunuyor. 

Muharrem ayının onuncu günü “aşura” günü olarak bilinmektedir. Muharrem ayı bu sene 9 Ağustos’ta başladı. Ancak Aşure Günü, 18 Ağustos bu günee denk gelmiştir. Peygamberler tarihi açısından önemli bir gün olan aşure müslüman alemi gelenekleri arasında yerini almıştır.

Aşure ne anlama geliyor?

 Arapçada on anlamına gelen “aşara” kelimesinden türeyen Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı muharremin onuncu gününe denk gelmektedir. Aşure, Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu günü yapılan tatlı. İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü Nuh, Büyük Tufan'dan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmasından dolayı değerli bir gün olarak kabul ediliyor. Bolluk ve bereketin simgesi olarak her yıl idrak edilen aşure günü, dualar ve ibadetler ihya ediliyor. Aşure günü yapılacak olan ibadetler hakkında bilgi edinmek isteyen pek çok vatandaş, buna göre bugünü daha verimli geçirmek adına harekete geçiyor.

Aşure gününün önemi 

Diyanet İşleri Başkanlığı kaynaklarına göre aşure gününde yapılması gereken ibadetler arasında oruç tutmakta bulunuyor. Ancak, aşure günü için tutulacak olan oruç, Muharrem ayının 10. günü değil, 10. gününü 11. gününe bağlayan gece niyet edilerek yapılmaktadır. Zilhicce ayından sonra, hicrî yılın ilk ayı olan Muharrem ayı gelmektedir. Hz. Peygamber, “Ramazan ayından sonra en kıymetli oruç Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.”  byurmaktadır.

Aşure orucu, câhiliye döneminde de bilinen ve tutulan bir oruçtur. Peygamber Efendimiz Medine’ye geldiğinde yahudilerin bu günde oruç tuttuklarını görmüş, sebebini sorduğunda yahudiler, “Bugün Musa ile İsrâiloğulları’nın Firavun’dan kurtuldukları gündür. Biz onu kutlamak için bu günde oruç tutuyoruz.” cevabını vermişlerdir. Bunun üzerine Allah Resûlü; “Biz Musa’ya sizden daha yakınız.” buyurarak Aşure gününde oruç tutulmasını emretmiştir.

Hadis kaynaklarına göre, Hazreti Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması ve Hazreti Musa'nın Kızıldeniz'den geçerek İsrailoğulları'nı Firavun'dan kurtarması hadiseleri de bu günde gerçekleşmiştir.

Ayrıca, Hazreti Adem'in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, Hazreti İdris'in diri olarak göğe yükseltilmesi, Hazreti İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazreti Yakup'un, oğlu Yusuf'a kavuşması, Hazreti Eyyub'un hastalıklarının iyileşmesi, Hazreti Yunus'un balığın karnından çıkması ve Hazreti İsa'nın doğumu ve ölümden kurtarılarak göğe yükseltilmesi gibi hadiselerin de bugün yaşandığı kabul ediliyor. Aynı zamanda Emevi Devleti'nin ikinci Halifesi Yezid bin Muaviye tarafından 10 Ekim 680'de Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve 72 yakınının şehit düştüğü "Kerbela olayı" da bugün yaşandı.

AŞURE GÜNÜ DUASI NEDİR?

Aşure günü duası hakkında resmi kaynaklarda net bir bilgi yer almıyor. Bazı kaynaklarda bu gün için şu duaların okunması makbul görülüyor:

Bismillâhirrahmânirrahîm. Elhamdü lillâhi rabbil âlemîn. Vessalâtü vesselâmü alâ sey-yidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allâhümme entel ebediyyül kadîmül hayyül kerîmül hannânül mennân. Ve hâzihî senetün cedîdetün es’elüke fîhel ismete mineşşeytânirra-cîm. Vel-avne alâ hâzihin nefsil emmârati bis-sûi. Vel-iştiğâle bi-mâ yukarribünî ileyke. Yâ zel-celâli vel-ikrâm. Bi-rahmetike yâ erhamer-râhimîn, Ve sallâllâhü alâ seyyidinâ Muhammedin vel alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn.

Mânâsı: Rahman ve Rahîm olan Allâh’ın adıyla.. Hamd, âlemlerin rabbi olan Allâh’a mahsustur. Salât ü selâm da Peygamber Efendimize, ehl-i beytine ve bütün ashabına olsun. Ey Rabbim, sen ebedî, ezelî, hayy, kerîm, hannân, mennânsın. Bu gelen, yeni bir yıldır. Ya Rabbi, kovulmuş şeytanın şerrinden bu yıl muhafaza olmayı istiyorum. Ve içimde, bana kötülüğü emreden nefsimle mücadelemde senden yardım diliyorum. Beni sana yaklaştıracak meşguliyetleri bana nasîb et, ey celâl ve ikram sahibi Rabbim. Rahmetinle, ey Merhametlilerin en merhametlisi… Efendimiz Muhammed-sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e, onun âline, ashabına ve bütün ehl-i beytine salât olsun.

Aşure Tarifi

 • 500 gram buğday
 • 2 çubuk tarçın
 • 1 kilo şeker
 • 10 tane karanfil
 • 1 su bardağı kuru fasulye
 • 1 su bardağı nohut
 • 1 bardak süt
 • Yarım su bardağı pirinç
 • 1 çay bardağı portakal su
 • Suyu sıkılan portakalların kabukları
 • Tuz

Aşurenin içeriği zenginleştirilebilir. Bu nedenle kuru meyve, incir, fındık, ceviz, badem, kuş üzümü ve dut gibi yiyeceklerden faydalanmak mümkündür. Aşure günü duası bu tarif uygulanırken okunabilir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)