Avukatlar Risk Altında

Avukat Latif Cem Baran, Pandemi sürecinde adliyelerin kapatılmasına varan önlemlerin alındığını hatırlatarak, Aşı listesinde, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörler sıralamasında Barolar Birliği’nin de yer alması gerektiğini aktardı.

Güncel 25.01.2021, 20:20 26.01.2021, 00:01
Avukatlar Risk Altında

Avukatların hem taşıyıcılık hemde temas olarak yüksek risk altında olduğunu vurgulayan Avukat Latif Cem Baran, Aşı listesinde, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörler sıralamasında Barolar Birliği’nin de yer alması gerektiğini aktardı. 

Pandemi sürecinde adliyelerin kapatılmasına varan önlemlerin alındığını belirten Cem Baran, avukatlarında yüksek risk altında çalıştığına dikkat çekerek, Her gün onlarca dosya ve evrakla temas ettiklerini, mahkemelerde geçirilen süre ve temas edilen insan sayısının da dikkate alınması gerektiğini kaydetti. Baran “ Bu hususun aydınlatılması ve tahsisi genel sağlık ve adaletin tesisi için önemlidir” ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, aşı uygulanacak meslek grupları belirlendiğini belirten Baran, İlk sırada son derece elzem önem taşıyan sağlık çalışanlarının yer aldığını ve "Hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek COVID-19 aşısı uygulanacak gruplar belirlenmiş olup bu gruplara sırasıyla uygulanacaktır" ifadeerine yer verildiğini belirtti.

Avukat Latif Cem Baran açıklamasını şöyle devam ettirdi;

İlgili listede 2. Grupta Adalet Bakanlığı yer alırken maalesef meslektaşlarımız, Barolar Birliği yer almamaktadır. Konunun yeniden değerlendirilerek, avukatların taşıdığı riskin göz önüne alınması gerekmektedir. Günlük temas edilen kişi ve dosya sayısı ve hastalığı ağır geçirme, hastalığa maruz kalma riski de gözetilerek, 2 aşama sektör listesine Barolar Birliği de alınmalıdır” dedi.

Listeye göre, 1. aşamada sağlık kurumunda çalışanlar, yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalanlar ve çalışanlar ve 65 yaş üstü bireyler aşılanıyor. İkinci aşamada ise hizmetin sürdürülmesi için öncelikli olan sektörler ve 50-64 yaş arası bireyler aşı olacak. 3. aşamada kronik rahatsızlığı olan kişiler yaş gruplarına göre sıralanarak aşılanacak ve geriye kalan grupların aşılanmasıyla üçüncü aşama tamamlanıyor. 4. aşamada ise aşılanma sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanların yapılacağı belirtiliyor.

Fotoğrafları indirmek için lütfen üzerlerine tıklayınız!.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)