Ayşe Buğra Kimdir, Provokatör mü?

Prof. Dr. Ayşe Buğra kimdir merak ediliyor. Boğaziçi Üniversitesinde çıkan olaylar sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 'Provokatör' olarak belirtilen Ayşe Buğra Osman Kavala'nın eşi mi? Ayşe Buğra Tarık Buğra'nın Kızı mı?

Güncel 09.02.2021, 09:25 09.02.2021, 10:42
Ayşe Buğra Kimdir, Provokatör mü?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eylemlerle ilgili isim kullanmadan, "Osman Kavala denilen, adeta Soros'un temsilcisi olan kişinin karısı da provokatörlerin içerisinde yer alan bir kadındır” şeklinde Prof. Dr. Ayşe Buğra ile ilgili yaptığı açıklama ardından Prof. Dr. Ayşe Buğra'nın ismi ön plana çıkmaya başladı.

Prof. Dr. Ayşe Buğra ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması ardından Sözcü Gazetesine verdiği Röportajda;  "Provokasyon lafı o kadar kötü ki öğrenciye saygısızlık. Bizim öğrencilerimiz görüldü değil mi? Nasıl insanlar oldukları, nasıl kendilerini ifade edebildikleri… Hocalarının yönlendirmesi ile ortalığa dökülecek insanlar olmadığı herhalde görülüyor. Ne diyeyim?" dedi.

Bugün Sabah saatlerinde Fox Tv Çalar Saat konuğu olan Prof. Dr. Ayşe Buğra internetten ders verdiğini Okula gitmediğini Direnişler sırasında bir iki kere okula gittiğini Birine katıldğını belirterek şunları söyledi; "2017 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nden emekli olduğunu belirten Ayşe Buğra, şöyle konuştu:  "2000'lerin başından beri iktisat dersi vermiyorum küçük sınıflara; Master ve doktora öğrencilerine veriyorum. Sosyal medyayla ilişkim yok. Twitter da Facebook da kullanmam. internetten ders veriyorum. Okula gitmiyorum. Direnişler sırasında bir iki kere gittim."

Peki, Prof. Dr. Ayşe Buğra kimdirAyşe Buğra, nereli, kaç yaşında, mesleği ne? Ayşe Buğra tarık buğranın kızı mı, Osman Kavala'nın eşi mi?

Ayşe Buğra Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsünde öğretim üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu UYGAR Merkezi'nin kurucu başkanlarından Prof. Dr. Ayşe Buğra aynı zamanda İktisadi Düşünce Tarihi ve İktisat Metodolojisi, Karşılaştırmalı Sosyal Politika, Gelişme İktisadı gibi konularda araştırmalar ve yayınlar yapıyor. 

19 Aralık 1951 İstanbul doğumlu Ayşe Buğra'nın Babası romancı Tarık Buğra, annesi oyun yazarı Jale Baysal'dır. Ortaöğrenimini Robert Kolej'de tamamladıktan sonra 1970-1973 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan Ayşe BUğra, Yüksek öğrenimini Kanada'da Laval Üniversitesi'nde tamamladı, Aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlayarak McGill Üniversitesi Ekonomi Bölümünde doktora derecesini aldı.

1985 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yapan ve 1988 yılında işadamı Osman Kavala ile evlenen Prof. Dr. Ayşe Buğra, İktisadi Düşünce Tarihi ve İktisat Metodolojisi, Karşılaştırmalı Sosyal Politika, Gelişme İktisadı gibi konularda araştırmalar yaptı. Buğra, 1995 yılında Devlet Ve insanlar Adlı eseri ile Sosyal Bilimler alanında Sedat Simavi Ödülü'nü kazandı. 2015 yılında ekonomilerde ve küresel düzeyde sosyal politikalar konusundaki araştırmalara katkısı nedeniyle "Celso Furtado Ödülü" aldı. 2018 yılında ise Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nün önerisiyle verilmekte olan Boğaziçi Üniversitesi Aptullah Kuran Üstün Hizmet Ödülünü alan Buğra Bilim Akademisi üyesidir.

AYŞE BUĞRA ESERLERİ NEDİR?

  • New Capitalism in Turkey The Relationship between Politics, Religion and Business (2014; Türkçesi: Türkiye'de Yeni Kapitalizm: Siyaset, Din ve İş Dünyası, 2015)
  • Sınıftan Sınıfa (Taylan Acar, Esin Ertürk, Özgür Burçak Gürsoy, Ebru Işıklı, Aysun Kiran and Sevecen Tunç ile birlikte, 2010)
  • Yoksulluk, Kapitalizm ve Türkiye'de Sosyal Politika, (2008)
  • Devlet-Piyasa Karşıtlığının Ötesinde: İhtiyaçlar ve Tüketim Üzerine Yazılar (2000)
  • Islam in Economic Organizations (1999).
  • State and Business in Modern Turkey (1994; Türkçesi: Devlet ve İşadamları,1995)
  • İktisatçılar ve İnsanlar (1989)
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)