Bakan Koca'dan Korkutan Açıklama: Geri Gelebilir!

Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısıtlamalar gelmeden vatandaşın rehavetten kurtulmasını istedi.

Güncel 01.08.2020, 19:08 01.08.2020, 20:01
Bakan Koca'dan Korkutan Açıklama: Geri Gelebilir!

Kurban Bayramı'nda gelen görüntülere tepki gösteren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun. Aksi halde bölgesel olarak gerekli kararları yeniden almak zorunda kalırız” dedi.

Gazeteci Candaş Tolga Işık’ın Twitter'dan duyurduğu açıklamada Bakan Koca, günlük bilgilendirme tablosundaki değişikliğin Bilim Kurulu kararı ile alındığını kaydetti

Normalleşmeyle birlikte tedbirlerin devre dışı kaldığını belirten Koca, temas arttığını, İnsanlarda açık havada hastalık daha az bulaşacağına dair yanlış bir algı bulunduğunu ve virüsten korunmanın tek yolunun önce mesafe ardından da maske olduğunu belirtti.

Kovid vakalarının akciğer hastası diye gösterildiği iddiası gerçek dışı olduğunu belirten Sağlık Bakanı Koca, "Bir hastanın kovid testi pozitifse başka hangi hastalığı olursa olsun öncelikle kovid pozitif diye kayda geçer. Ağır vakalar artıyor diye her gün bağırıyorum. Bir şeyler gizleyen insan böyle bağırır mı?" dedi.

Avrupa’da henüz ikinci dalga başlamadığnı belirten Koca, "Onların da bizim de esas korkumuz influenza mevsiminin eylülden sonra başlamasıyla korona vakalarıyla influenza vakalarının bir arada başlaması, birlikte daha agresif bir şekilde yükselişe geçmesi!” dedi.

Yorumlar (0)
14°
açık