Bakan Soylu, Suriyelilerin Eylem Kararını Değerlendirdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriyelilerin eylem kararının ardından yaptığı açıklamada, "Kimseye eylem meylem yaptırmayız. Biz düzenimizi korumak zorundayız" dedi.

Güncel 26.07.2019, 10:44
Bakan Soylu, Suriyelilerin Eylem Kararını Değerlendirdi

Suriyelilerin eylem yapma kararıyla igili açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kimseye eylem meylem yaptırmayız. Biz düzenimizi korumak zorundayız" ifadelerini kullanarak, Ben bu tür iddiaların belli merkezler tarafından çıkarıldığını, herhangi bir eyleme izin vermeyeceklerini söyledi.

ÖNLEM ALMAK ZORUNDAYIZ

Son günlerde gündemde ilk sıralara yükselen Suriyeli sığınmacılar konusunda Aydınlık'tan İsmet Özçelik'e açıklamalarda bulunan Soylu; Arap basını ile de temas içinde olduklarını ifade ederek, Suriyeli sığınmacılara mevcut durumun bu şekilde devamının mümkün olmadığını net bir şekilde anlattıklarını vurguladı. Soylu; "Şu andaki durumun sürdürülmesi kesinlikle mümkün değil. Türkiye'nin her yerinde Suriyeli sığınmacıları, onların ileri gelenlerini uyarıyoruz. Halkta tepki büyüyor. Önümüzdeki günlerde daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle önlem almak zorundayız." dedi.

Bakan Soylu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bu sorunu ortalığı kırıp dökmeden çözmek için çalışıyoruz. Şu anda süreç devam ediyor. Suriyeli sığınmacılar da diğer sığınmacılar da kurallara uyacaklar. Hangi il için izin verilmişse orada kalacaklar. Bu konuda kesinlikle taviz verilmeyecek. Kurallara uymayanlar hakkında da yasaların gerektirdiği cezalar anında uygulamaya girecek"

SORUN YOK!

İstanbul'da kaydı olmayan Suriye uyruklu yabancıların, kayıtlı bulundukları illere geri dönmeleri için 20 Ağustos'a kadar süre verilmesi ile ilgili olarak da bu konuda geri adım atılmasının kesinlikle söz konusu olmadığını belirten Soylu Ekiplerin çalışmaya başladığını bildirdi. İstanbul'da geçici koruma kapsamında toplam 547 bin Suriyeli bulunduğunu, bunlarla ilgili bir sorun bulunmadığını ifade eden Soylu, ancak çeşitli nedenlerle sayının arttığını, bu durumun da İstanbulluları rahatsız ettiğini belirtti.

SOYLU: KİMSEYE EYLEM YAPTIRMAYIZ

Suriyelilerin "20 Ağustos'a kadar İstanbul'u terk edin" kararına karşı eylem yapacağı iddialarına karşı uyarılarda bulunan Süleyman Soylu, "Türkiye Cumhuriyeti devleti kendi düzenini korumak zorundadır. Zor günlerinde kendilerini ağırladığımız bu insanlar kışkırtmalara karşı dikkatli olmalılar. Ben bu tür iddiaların belli merkezler tarafından çıkarıldığını sanıyorum. Kimseye eylem meylem yaptırmayız. Biz düzenimizi korumak zorundayız. Bu konunun tartışılmasını bile anlamsız buluyorum."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)