Bakan Varank, yerli Kovid-19 aşısı için gönüllü oldu

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen ve en yenilikçi aşı yöntemlerinden biri kabul edilen virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) aşısı için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, gönüllü oldu.

Güncel 18.04.2021, 01:43
Bakan Varank, yerli Kovid-19 aşısı için gönüllü oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen yerli (VLP) aşısı için gönüllü oldu.

TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altında çalışmaları süren VLP temelli aşı adayının Faz 1 aşamasına katılan Bakan Varank’a Ankara Onkoloji Hastanesi’nde ilk doz aşı uygulandı.

Bakan Varank’a ilk doz, Türkiye’de uygulamaya başlanan aşıların aksine, subkutan enjeksiyonu yöntemiyle koldan kas içine değil deri altına yapıldı. Varank, 21 gün sonra ikinci doz aşıyı alacak.

Varank, aşı olduktan sonra yaptığı açıklamada, VLP’nin Türkiye’de ve dünyada yenilikçi bir aşı teknolojisi olduğunu belirterek, geçen yıl TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu olarak Türkiye’de tüm aşı ve ilaç çalışması yapan hocalarla toplantı yaparak ülkenin virüsle mücadelede neler yapabileceğini konuştuklarını hatırlattı.

Faz-1 gönüllüsü olmanın önemine işaret eden ve Türkiye’de Faz-1 çalışmasının aşıda çok yapılamadığını dile getiren Varank, “Aşılama vaktiniz geldiyse, aşıya adaysanız Sağlık Bakanlığımızın uyguladığı aşıları yaptırın. Ama yerli aşı çalışmalarında da gönüllü olmak istiyorsanız çekinmeyin. Biz burada Hasan Hoca'mızla Faz-1 ilk insan denemelerinde gönüllü olduk, aşımızı yaptırdık. Bu çalışmalarla Türkiye'nin VLP denilen yeni teknolojideki aşısında hızlıca ilerleyerek sene sonuna kadar Faz-3 çalışmalarını tamamlayıp Türkiye’nin VLP yerli ve milli aşısını elimize almak istiyoruz. Sadece Türkiye’ye değil aynı zamanda tüm insanlığa faydası olmasını aynı zamanda tüm insanlığa faydası olsun istiyoruz.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)