Alexa

Barzani'den Türkiye açıklaması

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani,  Irak'taki temasları kapsamında Erbil'e gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun IKBYBaşbakanlık konutunda Barzani ile bir araya geldiği bildirildi.

Barzani'den Türkiye açıklaması

Neçirvan Barzani, IKBY'nin Türkiye ile ilişkilerin gelişmesini ümit ettiğini belirttiği ve "IKBY, Türkiye ile ilişkilerin gelişmesini ümit ediyor" ifade ettiği kaydedildi.

Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Irak'taki temasları kapsamında Erbil'e gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun IKBY Başbakanlık konutunda Barzani ile bir araya geldiği bildirildi.

Yapılan görüşmede, ikili ilişkiler, terör tehdidiyle mücadele ve Kerkük konularının ele alındığı belirtilen açıklamada, Türkiye ile ticaret hacminin artırılması ve yeni sınır kapılarının açılması gibi meselelerin masaya yatırıldığı kaydedildi.

Neçirvan Barzani görüşmede, Türkiye'nin zor zamanlarda IKBY halkı ve hükümetinin yanında olduğunu belirterek "IKBY, Türkiye ile ilişkilerin gelişmesini ümit ediyor" ifadesini kullandı.

Diğer taraftan, Türkiye ile ilişkilerin önemli ve stratejik olduğu vurgulandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun IKBY'ye yaptığı ziyaretten memnuniyet duyulduğu belirtilen açıklamada, Türkiye'nin zor günlerde IKBY'ye sırtını çevirmediği ifade edildi.

Erbil'deki temaslar kapsamında Çavuşoğlu, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ve Türkmen siyasi temsilcilerle bir araya gelmişti.

YORUM EKLE

banner325