Alexa

Bedelli Askerlikte Öğretmenlere Erteleme

Askerlik eğitimine çağrılan öğretmenlere erteleme imkanı getirildi. Erteletmek isteyen öğretmenler bağlı bulundukları

Bedelli Askerlikte Öğretmenlere Erteleme

Temel askerlik eğitimine çağrılan öğretmenler, bağlı bulundukları askerlik şubelerine başvuruda bulunarak temel askerlik eğitimlerini yarıyıl veya yaz tatiline erteleyebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB), askerlik için çağırılan öğretmenlerin, bağlı bulundukları askerlik şubelerine başvuruda bulunarak temel askerlik eğitimlerini yarıyıl veya yaz tatiline erteleyebilecekleri ifade etti.

Öğretmenler Askerlik Eğitimlerini Yaz Tatiline Erteleyebilecek

 Milli Eğitim Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığının ortak girişimiyle, bedelli askerlik hizmetinden faydalanmak isteyen öğretmenlerin, eğitim-öğretim hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi amacıyla 21 günlük temel askerlik eğitimlerini yarıyıl veya yaz tatilinde yerine getirebileceği hatırlatıldı.

İlgili düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önce celp dönemi gelen ve temel askerlik eğitimi için çağrılan öğretmenlerin durumu konusunda yeni bir adım atıldığı aktarıldı. Açıklamada, "Milli Eğitim Bakanlığının Milli Savunma Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler neticesinde söz konusu düzenleme öncesinde kalan öğretmenlere de erteleme başvurusu imkanı getirildi. Temel askerlik eğitimine çağrılan öğretmenler, bağlı bulundukları askerlik şubelerine başvuruda bulunarak temel askerlik eğitimlerini ilgili planlamaya göre yarıyıl veya yaz tatiline erteleyebilecek."  şeklinde ifade edildi.

Askerlik Eğitimini Ertelemek İçin Ne Yapılmalı?

Askerlik celbi geldiği zaman hemen bağlı bulunulan Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe yazmaları, dilekçe sonucundaki belgelerle birlikte bağlı bulundukları askerlik şubelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapmayan adaylar asker  kaçağı sayılır ve zorla götürülerek askere alınırlar. Bu yüzden yasal takip gerekmektedir.

Askerliği Erteleme Süreci

Aday öğretmenlerin askerliği erteleme süresi sözleşme süresi kadardır. Yani daha uzun süre erteleme yapılması söz konusu değildir.Bu yüzden sözleşme süresinin dikkate alınacağı ve mutlaka yazılı olarak dilekçe verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2018, 18:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Öğretmen
Öğretmen - 12 ay Önce

Benim yerim ekim de belli olmuştu ve bir hafta kala öğretmenlere dilekçe hakkı verildi. Ben de dilekçe ile yaza erteledim bedelli askerliğimi. Ama şuanda e devlette hiç bir şey görünmüyor. Askerlik durumunda ise 01.07.2018 e kadar geçici etteki diye görünüyor. Yani ben bu tarihe kadar bekleyecem mı sonra bana hangi tarihi verecekler askere gitmem için. Yani hiç bir kurum da açıklama yapmadı bunun hakkında.