Alexa

Belediye Başkanına Soruşturma Açıldı

Gaziantep'teki seçim güvenliği toplantısında konuşan İçişleri bakan Süleyman, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş hakkında soruşturma başlatıldığını ifade etti.

Belediye Başkanına Soruşturma Açıldı

Gaziantep'teki bir otelde 11 ilin yöneticileriyle, seçim güvenliği toplantısında buluşan Bakan Soylu, 31 Mart Yerel Seçimleri münasebetiyle, alınacak güvenlik önlemlerini değerlendirmek üzere bir araya gelindiğini belirtti.

Süleyman Soylu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş hakkında soruşturma başlatıldığınıifade ederek, "Manipülasyonlara hiçbirimizin hakkı yok." dedi.

Suriyeli misafirlerle ilgili manipülasyonların yapıldığına dikkat çeken Süleyman Soylu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın sözlerine değinerek sözlerine şöyle devam etti:

Lütfi Savaş Hakkında Soruşturma

"Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı çıkıp neler söylüyor. Madem böyle toplumu tahrik etmeye gidiyorsun, sana cevap verdik. Adam ol, sen de cevap ver. Ben bakan olarak yalan söylediğini söylüyorum. Neymiş, Altınözü, Yayladağı ve Reyhanlı'da şu anda Suriyeli kardeşlerimiz belediye başkanı adayı olsa kazanacakmış. Böyle milleti tahrik eden, millete yanlış bilgi veren, kamu sorumluluğundan uzak bir adamsın sen. Bunun için gerekli soruşturmayı başlattığımızı da söylemek istiyorum. Öyle tahrik etmeye çalışacaksın, yanına kalacak? Kamu sorumluluğu olan bir kişi olacaksın, böyle yanlışlar da yanına kalacak? Ben yanlış yapıyorsam benim de yanıma kalmasın. Bu tip manipülasyonlara hiçbirimizin hakkı yok. Halkı böyle bölmenin, yalanlarla halkın değerleri üzerinden istismar edecek bir anlayışın, hukuk açısından elbetteki gerekli değerlendirmeleri yapılıp, ortaya konacaktır." 

LÜTFİ SAVAŞ NE DEMİŞTİ?

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şöyle demişti:

"Reyhanlı, Yayladağı, Altınözü ilçelerimizde bir Suriyeli çıkıp 'Ben başkan adayıyım.' dese şu an kazanabilecek durumda. 5 sene sonra Kırıkhan'ı kazanabilecek durumda olacak. 10 sene sonra Hatay'ı kazanabilecek durumda olabilecek."

Savaş, 2014 yerel seçimlerinde yüzde 41 oyla Hatay'ın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştu. Lütfi Savaş Savaş, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yeniden CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayıydı.
 

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner325