Bilge Kadın Lider Tomris Hatun’un hayatı Vizyona Giriyor

Orta Asya bozkırlarının büyük kraliçesi, yetenekli savaşçı, bilge lider Tomris Hatun’un hayatını anlatan film vizyona giriyor. Türk tarihinde Türk Milletinin kaderini belirleyen tomris hatun kimdir? Tomris Hatun vizyona ne zaman girecek?

Güncel 26.02.2020, 11:04 26.02.2020, 22:32
Bilge Kadın Lider Tomris Hatun’un hayatı Vizyona Giriyor

Orta Asya bozkırlarının büyük kraliçesi, yetenekli savaşçı, bilge lider Tomris Hatun çok yakında sinama ekranlarında olacak. Tomris Hatun'un hayatını anlatan TOMRİS filminin afişi yayınlandı. Tomris Hatun'un hayatı çocukluğundan itibaren büyük kederler, zorluk ve acılarla dolu hayatını konu alan film şimdiden merak uyandırmaya başladı. 

Tomris Hatun Sinemalarda...

Tomris Hatun, tahta geçtiğinde kazandığı zaferlerle Türk milletinin kaderini belirledi. Dünya tarihinde silinmez izler bırakan Tomris, 10 Nisanda vizyona girecek. Türk milletinin ilk kadın hükümdarının hayatını anlatan Kazakistan yapımı film, merakla bekleniyor.

Yayın hakları “Siyah Beyaz Film” tarafından satın alınan ve nisan ayında vizyona girecek TOMRİS filminin afişi ortaya çıktı.

Tomris Hatun, komuta ettiği ordusunun başında; bir ulusun kaderinin yeniden yazıldığı; binlerce yıl sonra bile anılacak savaşa giderken görülüyor.

Bilge Kadın Lider Kimdir?

Annesi doğumda ölen Tomris’i babası büyütür. M.Ö 6. yüzyılda her kız çocuğu gibi savaşma becerilerinin gelişmesi sağlanırken büyüdüğünde iki eliyle de ok atıp kılıç kullanabiliyordu. Kılıç kullanmayı da at üstünde de yapabiliyordu. Savaşma becerilerine güçlü kişiliğini, zekasını, taktiksel becerilerini de ekleyen Tomris, adının anlamı gibi demirden bir iradeyle ilham verici, bilge bir kadın lider oldu. Halkının bağımsızlığı için mücadele etti, hısımlarını geri püskürtmekle kalmadı, Orta Asya’da Türk devletlerini bir araya getirdi. Üstelik bunu, devrinin en güçlü imparatorluğuna sahip Persleri yenerek yaptı.

Akan Satayev’in yönettiği, Almira Tursyn’in başrolde olduğu Kazakistan yapımı TOMRİS filmi 10 Nisan’da tüm Türkiye’de vizyona girecek.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Jaan 9 ay önce
Teşekkür ederiz. Ben türk olduğunu bilmiyordum