banner434

Bilim İnsanı Sancar, Bilim Mirasına Türkler 500 yıl Katkı Sağladı

Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Enerji Kongresi’ne Nobel Kimya Ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, konuşmacı olarak katıldı.

Güncel 19.04.2018, 10:13 19.04.2018, 13:27
Bilim İnsanı Sancar, Bilim Mirasına Türkler 500 yıl Katkı Sağladı

Nobel Kimya Ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Kazakistan programı çerçevesinde Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyarette bulundu.

Ziyaretlerinde Prof. Dr. Aziz Sancar’a Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek de eşlik etti. Türkistan programına Arslan Baba ve Hoca Ahmet Yesevi Türbelerini ziyaret ederek başlayan Sancar, Türkistan Yerleşkesi'ndeki Kültür Merkezi'nde Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri ile bir araya geldi. Toplantıdan önce Türk Dünyası Kültür ve Tarih Müzesi'ni gezen Sancar, buradaki anı defterini imzaladı.

Bilim Mirasına Türkler 500 yıl Katkı Sağladı

 
Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda Prof Dr. Aziz Sancar, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış katılımcılara hitap ettiler. Prof. Dr. Aziz Sancar, konuşmasında Türkiye ve Türk dünyasının bilimde kendi akademik ve sanayi gücünü yetiştirme stratejini öncelemesi gerektiğini, küresel güç dengesinde söz ve karar gücüne ulaşmanın bilimsel ve teknolojik üstünlükle mümkün olduğunu, Türk Cumhuriyetleri'nin bütün dünya Türklüğü için bilimsel ortak hedeflerde yardımlaşmaları gerektiğini söyledi. Bilimin insanlığın ortak mirası üzerinde yükseldiğini, insanlığın bilim mirasına Türklerin 500 yıl katkı sağladığını, özellikle Çinli bilim insanlarının 1980’den sonra dünya bilim sahasında yeniden yükselişe geçtiğini vurgulayan Prof. Dr. Aziz Sancar, Türklerin de tarihi başarısını yeniden gösterebileceğini, yeniden aynı başarıyı gerçekleştirme potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Sancar, Türk-İslam dünyasının kendisini örnek olarak görmesinden memnun olduğunu, küresel bilim dünyasındaki gelişmelere Türklerin ortak olmalarının ancak bilimsel yardımlaşma faaliyetleri ile mümkün olabileceğinin altını çizdi. Din ve siyasetin bilim dışı alanlar olarak görülmesi gerektiğini ifade eden Sancar, Türk ve İslam dünyasındaki iç çekişme ve rekabetin bilimi geri plana ittiğini, bilim alanındaki dayanışma ile Türk dünyasının evrensel başarılara ulaşılabileceğine işaret etti.

DNA onarımı üzerindeki 45 yıllık bilimsel faaliyetini ve başarılarını akademisyen ve öğrenciler ile  paylaşan Prof. Dr. Aziz Sancar, sabır ve işbirliği ile sürdürdüğü çalışmalarının ve Nobel’e giden başarı öyküsünün temelinde azim ve kararlılığın çok önemli olduğunu, bilim insanının her seviyede sürekli üstün performans göstermesi gerektiğini ve alan uzmanı kişilerle ortak laboratuvar ortamında deneyler yapmaları gerektiğini kaydetti. Sancar, konuşmasının sonunda kendisinin Türk dünyasında örnek bilim insanı olarak takdir edilmesinden memnuniyet duyduğunu, bu durumun kendisinde bir kibre yol açmadığını, önemli olanın bilim insanı duruşu ile insanlığa ve insanlığın geleceğine katkı sunma başarısı olduğunu sözlerine ekledi. Sancar’ın konuşması ve sunumu öğrenciler tarafından sık sık ayakta alkışlandı.

 
Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ise, Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın üniversiteyi ziyaretinin tarihi değerde önemli olduğunu belirterek, Sancar'a teşekkür etti.

 
Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinden Doç. Dr. Elşan Bağırzade ve 9 Eylül Üniversitesinden Prof. Dr. Nevzat Şimşek ile diğer katkı sunanlara da ayrıca teşekkür eden Yıldız, üniversite akademisyenlerine ve öğrencilere hitap ederek, “Şanlı Türk tarihinde önemli eserler vermiş, Türk-İslam medeniyetinin bu coğrafyada tohumlarını atmış İbni Sina, Farabi ve Hoca Yesevi gibi yüzlerce alimin, bilim insanının yetiştiği bu coğrafyada içinde yaşadığımız çağın büyük bilim insanı Prof Dr. Aziz Sancar, medeniyetimizin bilim ve teknoloji ile yeniden gelişmesine örnek oldu. Medeniyetimizin kurucularının üstün başarılarının ve çağımızda Türk ve İslam dünyasını temsil noktasında Nobel Ödülü alarak uluslararası başarıya ulaşan bilim insanı Aziz Sancar hocanın gösterdiği başarı üniversite akademisyenlerine ve öğrencilerine önemli sorumluluklar yüklüyor" dedi

.  
Yıldız, Prof. Dr. Aziz Sancar’ın bilim insanları için, geleceğin bilim insanı adayı öğrenciler için rol model olduğunu, ziyaretlerinin Türk dünyasındaki akademik faaliyetlere ve özellikle öğrencilere üstün motivasyon sağladığını bildirdi.

 
Mütevelli Heyet Üyesi Muhittin Şimşek ise konuşmasında, Aziz Sancar ile bir arada bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, mütevazi kişiliği ile kendi uzmanlık alanında üstün başarı gösteren Aziz Sancar ile Türk dünyası coğrafyasına ait üniversite öğrencilerinin buluşmasının “millet ile milletin üstün başarı gösteren büyük değerinin” kucaklaşması olduğunu söyledi. 


Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış da, bu günün tarihi bir gün olduğunu, Hz. İsa’nın doğumundan 15. asrın sonuna kadar bu toprakların dünyanın en yüksek düzeydeki bilim, sanat, ticaret ve üstün medeniyet merkezi olarak Yesevi’nin, İbni Sina’nın, Farabi’nin, Harezmi’nin, Maturidi, Buhari ve Tirmizi gibi bilim insanlarının yetişmesine ve bu medeniyetin kurucuları olmasına katkı sağladığını belirtti. Kutalmış, ticaret yollarının değişmesi ve ilmin 1500’lü yıllardan sonra bu coğrafyadan uzaklaşması nedeniyle 1990’lı yıllara kadar bu toprakların yenlikçi gelişmelerden mahrum kaldığını dile getirdi.  Kutalmış, fakat 27 yıl önce 20 bin nüfusa sahip eski adı ile Yesi, yeni adı ile Türkistan şehrinin 300 bine yakın nüfusa ulaşmasında ve 33 ülkeden gelen binlerce öğrenci ve nitelikli akademik kadro ile Kazakistan’ın üniversite şehrine dönüşmesinde Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin büyük katkısı olduğunu söyledi. Kutalmış, Türkistan’ın bu yıl eyalet başkenti olması ile üniversitenin Türk dünyasına gelecekte başarılı hizmetler sunacağını vurgulayarak, Prof. Dr. Aziz Sancar’a tebrik ve teşekkürlerini iletti. Kutalmış, Aziz Sancar’ın biyografisini Kazakça olarak sunduktan sonra konuşmasını tamamladı.

 
Aziz Sancar’a Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından “fahri profesörlük” unvanı verilmesi ve öğrencilerin folklor gösterileri ile program sona erdi. Toplantı sonrasında öğrenci ve akademisyenlerle toplu fotoğraf çekimine katılan Aziz Sancar, katılımcılar tarafından coşkuyla uğurlandı.  
                       

Yorumlar (0)