Bir Ramazan-ı Şerife Daha Kavuştuk

Milyonlarca müslümanın heyecanla beklediği bir Ramazan ayına kavuştuk.

Güncel 26.05.2017, 16:19
Bir Ramazan-ı Şerife Daha Kavuştuk

Şükürler olsun ki, Rabb'imiz, bir Ramazan-ı Şerîfi daha idrâk etmeyi nasip etti...

Dileğimiz odur ki, âilemizle, hısım akrabamızla, komşularımızla, bulunduğumuz köy, mahalle, kasaba veya şehir , Türkiyemiz, Türk-islâm âlemi ve bütün insanlık için hayırlara vesîle olur!..

Dünyânın alev topu hâline geldiği, dünyâ devletlerini idâre edenlerin, birbirlerine, nezâket yerine -âdeta- sopa gösterdikleri zamanı yaşıyoruz.

İnsanlık âleminin bir bölümü şatafat ve lüksün en ileri seviyesini yaşarken, bir diğer kısmı, korkunç ve feci bir sefâletle boğuşmaktadır. Bu mübârek ayın, bu acıların dindirmesinde öncü olmasını diliyoruz.

Allahü teâlâ, Kur'ân-ı Kerîm'de şöyle buyurmaktadır: "Ey inananlar! sizden evvelkilere olduğu gibi, sizin üzerinize de oruç farz kılındı....Oruç sayılı günlerde tutulur. ...Oruç tutmaya güç yetiremeyenler her gün için bir fakirin karnını doyuracak kadar fidye vermelidir" ( Bakara, 183-184)

Bu ay, mağfiret ayıdır. Bu ay, iyiliklerle donanma, güzelliklere bezenme ayıdır. Bu ay, merhamet ayıdır. Bu ay, yardım ayıdır.

Bu da şu demektir ki, bu ay, biz insanlar için, iyilik yapmaya bir fırsat ayı olarak büyük bir nimettir. Allahü teâlânın, bizlere lütfu ve ikrâmıdır.

Öyleyse, bunun kıymetini bilmemiz, günlük çalışmalarımızı ihmâl etmeden, yardımlaşmamız ve çokça ibâdet yapmamız lâzımdır.

Bu ay; nezâketin, hoşgörünün, muhabbetin, garibe, fakîre, yetime ve öksüze daha çok el uzatmanın, daha çok merhamet göstermenin zamanıdır.

Âyet-i kerîmede buyurulduğu üzre, bu ayın içersinde bulunan: "Kadir Gecesi, bin aydan hayırlıdır"

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: "Her şey için bir zekât vardır. Bedenin zekâtı da oruçtur. Oruç sabrın yarısıdır."

Öyleyse, gereğini yapmak da, bizlere düşüyor!..

Ramazan-ı Şerîfe ulaştığımız gibi, inşâ-Allah, Ramazan Bayramı'na da sağlık ve huzur içersinde ulaşmamız nasip olur.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)