Bir saniyenizi Doğu Türkistan’daki Zulüm Altındaki İnsanlara Ayırın

Evrensel İnsan Hakları Sivil İnsiyatif Grubu tarafından Doğu Türkistan’da insani normların hayata geçirilmesini isteyen bir çağrı yayınlandı. Doğu Türkistan'da neler oluyor?

Güncel 23.06.2020, 12:58 23.06.2020, 15:35

Doğu Türkistan'da 2016 yılından bu tarafa Çin'de yapılan zulme sessiz kalınmaması için çağrı.Hitler ve Stalin gibi diktatörler tarafından ağır insan hakları ihlallerinin yaşandığı kampların 21. yüzyılda Çin Komünist Partisi eliyle yeniden ortaya çıkmış olması... Keyfi uygulamaların, hakaret, işkence, tecavüz gibi ağır insan hakları ihlallerinin sıradanlaştığı sözde eğitim kamplarının ivedilikle kapatılmasını, uluslararası bağımsız komisyonlarca araştırılmasını, tespit edilecek ihlallerden Çin Devlet yetkililerinin sorumlu tutulmasını ve Doğu Türkistan’da insani normların hayata geçirilmesini isteyen Evrensel İnsan Hakları Sivil İnsiyatif Grubu tarafından yapılan çağrı şu şekilde:

"Çinli erkeklerle evlenmeye zorlandığı, sözde aşırılık ve ayrılıkçılık ile mücadele adına bölge halkının dini ve milli değerlerinin aşağılandığı, insanlara kamplarda yaşadıklarını kimseyle paylaşmayacağına dair kefaletnameler imzalatıldığı, Çin Komünist Partisi’ne sadakatin olmazsa olmaz bir hedef olarak belirlendiğine dair ciddi insan hakları ihlalleri yaşandığı anlaşılmaktadır."

2016 yılından bu yana Doğu Türkistan’da (sözde Uygur Özerk Bölgesi) insanlık tarihinin yüz karası olarak kabul edilen Hitler'in Nazi kamplarına ve Stalin’in Gulaglarına benzer sözde “eğitim kampları” açıldığı ve BM Genel Kurulunda da ifade edildiği şekliyle 1 milyonun üzerinde Uygur ve Kazak etnik azınlığın buralarda belirli sürelerde tutulduğu bilinmektedir.

Çin resmî açıklamalarına göre bu sözde kamplarda “aşırılık ve ayrılıkçılık ile mücadele, meslek edindirme ve kanunlar hakkında bilgilendirmeler yapıldığı” ifade edilmişse de, sözde eğitimini tamamlayıp bir şekilde hür dünyaya çıkabilenlerin şahitlikleri yanında bölgeye davet edilen gazetecilerin bir kısmının gözlemlerinden anlaşıldığı kadarıyla Çin devlet yetkilileri gerçekleri gizlemektedir. Bununla birlikte Çin resmi gazetelerindeki haberlerden öğrendiğimiz şekliyle Çin resmi görevlilerinin, insanların evlerinde rızaları dışında 1 ila 3 ay arasında yatılı kaldığı, genç kızların Çinli erkeklerle evlenmeye zorlandığı, sözde aşırılık ve ayrılıkçılık ile mücadele adına bölge halkının dini ve milli değerlerinin aşağılandığı, insanlara kamplarda yaşadıklarını kimseyle paylaşmayacağına dair kefaletnameler imzalatıldığı, Çin Komünist Partisi’ne sadakatin olmazsa olmaz bir hedef olarak belirlendiğine dair ciddi insan hakları ihlalleri yaşandığı anlaşılmaktadır.

"Çin Devlet yetkililerinin sorumlu tutulmasını ve Doğu Türkistan’da insani normların hayata geçirilmesini arz ve talep ediyoruz."

Hiçbir delil ve mahkeme süreci olmadan, keyfi olarak milyonlarca insanı rızalarına mugayir bir yere toplamak ve buna “eğitim kampı” adını vermek kabul edilebilir bir durum değildir. 20. yüzyılda Hitler ve Stalin gibi diktatörler tarafından ağır insan hakları ihlallerinin yaşandığı kampların 21. yüzyılda Çin Komünist Partisi eliyle yeniden ortaya çıkmış olması, insan hakları savunucusu bizleri olduğu kadar, hak ihlallerinin ortadan kaldırılması adına kurulmuş uluslararası güzide teşkilatlar olarak sizleri de tedirgin ettiği kanaatindeyiz. Keyfi uygulamaların, hakaret, işkence, tecavüz gibi ağır insan hakları ihlallerinin sıradanlaştığı sözde eğitim kamplarının ivedilikle kapatılarak, uluslararası bağımsız komisyonlarca araştırılmasını, tespit edilecek ihlallerden Çin Devlet yetkililerinin sorumlu tutulmasını ve Doğu Türkistan’da insani normların hayata geçirilmesini arz ve talep ediyoruz.

Çağrımıza destek olmak isteyen kişi, kurum ve kuruluşların aşağıdaki formu doldurmasını rica ederiz.

BU ÇAĞRIYA SİZ DE KULAK VERİN!

EVRENSEL İNSAN HAKLARI SİVİL İNSİYATİF GRUBU

Halis ÖZDEMİR (Gazeteci, Yazar, TV Program Yapımcı ve Sunucusu )

Doç. Dr. Ömer KUL ( İsa Alptekin Vakfı Başkanı )
İsa Alptekin Vakfı Başkanı


Dr. Muhittin CANUYGUR ( Doğu Türkistan Vakfı Başkanı )
Doğu Türkistan Vakfı Başkanı

Hidayetullah OĞUZHAN ( Uluslararası Doğu Türkistan STK'ları Başkanı )

BM GENEL KURULU,
BM EKONOMİK VE SOSYAL KONSEYİ,
BM ULUSLARARASI ADALET DİVANI,
BM İNSAN HAKLARI YÜKSEK KOMİSERLİĞİ,
AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ BAŞKANLIKLARINA,

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)