Birlik ve Beraberliğin Sembolu Ahiliktir

Ahilik Haftası sebebiyle yazılı basın açıklamasında bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ahilik Haftasını kutladı.

Güncel 17.09.2020, 17:13
Birlik ve Beraberliğin Sembolu Ahiliktir

Ahilik Hafta’sını kutlayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Esnaf ve sanatkârın yüzyıllardır ahilik geleneğiyle ekonominin ve toplumsal hayatın omurgası olduğunu vurguladı.

Doğru ve dürüst ticaretin, üretmenin ve paylaşmanın adı, aynası olan ahilik, yüzyıllardır esnaf ve sanatkârda vücut bulduğuna dikkat çeken Palandöken, "Hem ticari hem de toplumsal rolü büyük olan esnaf ve sanatkârımızın birlik ve beraberliğinin hiç bozulmamasını diliyor, Ahilik Haftası’nı gönülden kutluyorum” dedi.

Palandöken'in Ahilik ile ilgili yazılı basın açıklaması şöyle:

“13. Yüzyıldan beri süregelen, meslek ahlakı bilinciyle toplumun ve ekonominin omurgası olan ahilik kültürü daha yüzyıllarca birlik ve beraberliği bozulmadan devam edecektir. Ahi Evran’ın ‘kalbini, kapını, alnını açık tut’ sözünün ışığında esnaf ve sanatkarımız yemediğini yedirmez, giymeyeceğini satmaz, komşusu siftah etmediyse kendine gelen müşteriyi ona gönderir, sokakta kavgayı ayırmaya koşan ilk odur, yol bilmeyene adres tarif eden odur, veresiye defteriyle zorda olana yardım eden yine odur. Bu meslek ahlakı bilinciyle, sokağımızın ışığı, ekonomimizin can damarı, kardeşliğin ve cömertliğin aynası, ailesiyle nüfusun dörtte biri olan esnaf ve sanatkarımızın Ahilik Hafta’sını kutluyor, bereketli ve hayırlı kazançlar diliyorum. Esnaf ve sanatkarımızın değerinin daha çok anlaşıldığı bu hafta ülkemize ve milletimize hayırlı olsun”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)