Bombacının Üzerinden Çıkan Şey Şok Etti

Adana’da, polis merkezlerine saldırı hazırlığındayken 21 kilo TNT, 1 kilo C4 ve 2 el bombası ile birlikte yakalanan üniversite öğrencisinin üzerinden, üzerinden çıkanlar şaşırttı.

Güncel 05.10.2016, 11:57
Bombacının Üzerinden Çıkan Şey Şok Etti

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, alınan istihbarat bilgisi doğrultusunda Kobani’den bombalı eylem yapmak üzere Adana’ya gelen üniversite öğrencisi İhsan O. ile ona yardım ettiği ileri sürülen 4 kişiyi yakaladı. Yaklaşık 21 kilo TNT, yaklaşık 1 kilo C4, pirinç içerisine saklanmış 2 el bombası, makineli tabanca, 7 zaman ayarı, 7 kapsül ile yakalamıştı. Zanlılar çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı. 

Bugün yapılan sorgulama nın ardından, PKK’nın bombacıyı dikkat çekmemesi için hiç sabıka kaydı olmayan üniversite öğrencileri arasından seçerek kripto bombacı yaptıkları bilgisine ulaşıldı. Bombacı İhsan O. aylarca Kobani’de bomba eğitimi verdiği, Adana’ya gelirken polisin yaptığı uygulamalarda da kimlik kontrolü sırasında sabıkası olmadığı için hiç dikkat çekmediği belirlendi.  Bombacının yapılan üst aramasında Türkçe ve Kürtçe yazılı ’bomba kullanma talimatnamesi’ ele geçirildi.

Talimatnamede, uzaktan kumandalı bombanın nasıl kullanılacağını tek tek anlattığı, bombayı koyduktan sonra neler yapması gerektiği konusunda bilgi verdiği belirtildi. Bombacının üzerinden çıkan belgenin en son kısmında ise not olarak "Eğer devre kısa süreli kullanılacaksa, kısa pil ya da kalem pil kullanılması, süre ise kullanılacak bataryanın kalitesini göre değişir" yazıldığı görüldü.

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)