Borçtan Elektrik Kesilmesi Zorlaşıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Elektrik kesintileriyle ilgili yeni bir düzenleme getiriyor. Buna göre, 65 yaş üstü tüketicilerin, şehit aileleri ve gazilerin elektriklerinin borçtan dolayı kesilmesi zorlaştırılacak.

Güncel 28.01.2021, 20:54 28.01.2021, 21:42
Borçtan Elektrik Kesilmesi Zorlaşıyor

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde yeni düzenleme geliyor. Buna göre, 65 yaş üstü tüketicilerin, şehit aileleri ve gazilerin elektriklerinin borçtan dolayı kesilmesi zorlaştırılıyor. Diğer yandan yapılacak yeni düzenlemeye göre, cuma, cumartesi ve pazar günleri elektrik kesinti uygulaması kalkıyor.  

Elektrik tarifeleri karşılaştırma sitesi encazip.com kurucusu Çağada Kırım’ın haberine göre, Şubat ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesine kesin gözüyle bakılan düzenlemeyle, pandemide oluşması muhtemel mağduriyetlerin önüne geçilmesi de hedefleniyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), pandemi sürecinde tüketicilerin elektrik enerjisine ulaşmasını kolaylaştırmak ve enerjinin sürekliliğinin devam ettirilerek olası mağduriyetlerin önüne geçecek. EPDK, elektrik piyasasının pandemi ile değişen alışkanlıklara uyum sağlayabilmesi ve özellikle de sokağa çıkma kısıtlamasına takılan vatandaşların sorun yaşamaması için elektrik tüketicilerinin haklarını belirleyen Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde bir dizi düzenleme yapıyor.

Şubat ayı içerisinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi beklenen düzenleme ile 65 yaş üstü tüketiciler, şehit aileleri ve gazilerin elektrikleri borçlanmadan ötürü kesilmesi oldukça zorlaşacak. Cuma günleri, sokağa çıkma yasaklarının olduğu hafta sonları ve bayramlarda da elektrik kesme işlemi uygulanmayacak. 

Elektrik kesme işlemleri Cuma ve Hafta Sonları Yapılmayacak

Kırım’ın verdiği bilgiye göre, aboneliğin 65 yaş üstündeki bir tüketiciye ait olduğu ev kullanıcılarının, engelli kullanıcıların ve şehit aileleri ile muharip/malul gazilerin elektrikleri yalnızca art arda 3 faturanın ödenmemesi halinde kesilebilecek. Böylece bir ya da iki fatura ödememiş olan bu kullanıcıların elektriğinin kesilmesi mümkün olmayacak. Sene içinde 3 defadan fazla fatura ödenmemesi de elektrik kesintisi için yeterli olmayacak, sadece birbirini takip eden 3 faturanın ödenmemesi durumunda borçtan dolayı elektrik kesintisi yapılabilecek. Bununla birlikte elektrik kesme işlemleri cuma günleri ile sokağa çıkma kısıtlaması olduğu günler olan cumartesi ve pazar günleri yapılamayacak. Elektrik kesme işlemleri yalnızca pazartesi - perşembe günlerinde saat 08.00 ile 15.00 arasında yapılabilecek.

En büyük kolaylık sözleşmeler ve güvence bedellerinde

Öte yandan yapılacak düzenleme ile ‘tedarikçi değişikliği’ yapmış ya da herhangi bir şekilde abonelik bilgileri değişmiş tüketicilerin ‘güvence bedeli iadesi’ almaları kolaylaşacak. Görevli elektrik tedarikçileri, internet sitelerinde ‘güvence bedelini geri almayan tüketiciler’ bölümü oluşturarak tüketicilerin güvence bedeli iade sorgularını yapmalarını sağlayacak. Güvence bedeli iadesi olup olmadığını internet üzerinden sorgulayabilecek olan tüketiciler, kimi zaman 2-3 fatura tutarına kadar ulaşan güvence bedellerinin iadesini kolayca alabilecek. 

Perakende satış sözleşmeleri mesafeli olarak yapılabilecek

Resmi Gazete’de yayımlanması beklenen güncelleme ile serbest tüketici sözleşmelerinde olduğu gibi perakende elektrik sözleşmeleri de ’mesafeli sözleşmeler‘ kapsamına alınacak. Abonelik başlatmak olarak da tabir edilen perakende satış sözleşmeleri artık mesafeli olarak yapılabilecek. Böylece tüketicilerin elektrik ile ilgili konularda elektrik şirketlerinin müşteri işlem merkezlerine gitme zorunluluğu tamamen ortadan kalkacak ve tüketicilerin bu merkezlerde birikmesinin önüne geçilerek salgınla mücadelede çok önemli bir adım atılmış olacak. Sözleşme başlatmanın yanı sıra sözleşme sonlandırma işlemleri de artık mesafeli kanallardan yapılabilecek ve tüketicilerin herhangi bir nedenle elektrik işlemleri için müşteri hizmet merkezine gitme gerekliliği olmayacak, tüm işlemler uzaktan kanallarla yapılabilecek. Tüm bu değişikliklerin fiziksel işlemleri yüzde 80 oranında azaltacağı öngörülüyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)