Bugün 15 Temmuz! (2016 -15 Temmuz Darbe Girişimi)

15 Temmuz 2016 yılında yaşanan hain darbe girişiminde başta İstanbul, Ankara olmak üzere çok şehitler verildi. 3 yıl önce bugün, 15 Temmuz’da, Türkiye siyasi tarihinin en ağır saldırısı yaşanarak büyük bir badire atlattı.

Güncel 15.07.2019, 01:10 15.07.2019, 02:54
Bugün 15 Temmuz! (2016 -15 Temmuz Darbe Girişimi)

15 Temmuz 2016 tarihinde fethullah terör örgütü ne bağlı bazı askeriye sızmış askerlerin kalkıştığı darbe girişimi vatanını, milletini, bayrağını seven halkın ve güvenlik güçlerinin büyük direnişi sonucu engellendi.

15 Temmuz nedir, 15 Temmuz gecesi ne oldu?

FETÖ'ye bağlı askerlerin gerçekleştirmeye çalıştığı hain darbe girişiminde 248 asker, polis ve sivil vatandaş şehit düştü. Halkın büyük mücadelesiyle birlikte 15 Temmuz darbe girişimi bertaraf edildi.

Şehit Astsubay Ömer Halisdemir, 15 Temmuz darbe girişiminde Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmek isteyen darbeci general Semih Terzi'yi vurarak darbe teşebbüsünün seyrini değiştirdi.

Üç yıl önce bugün, 15 Temmuz’da, Türkiye siyasi tarihinin en büyük saldırısı yaşandı. Anadolu’daki bin yılı boyunca hiç tanık olmadığı, en alçak ihanet girişimi ile karşılaştı.

Tanklar kışlalardan çıkmıştı. Ordu içindeki hainler sokaklara salındı. Köprüler tutuldu. Ülkenin Cumhurbaşkanı için suikastçiler gönderildi. Binlerce kişilik infaz listeleri hazırlandı, On binlerce insan için toplama kampları belirlendi ve Milletin Meclisi bombalanarak sivil insanlar tanklarla ezildi.

Hiç ummadıkları bir güçle karşı karşıya kalan darbecilerin planları vatandaşın sokaklara dökülmesiyle birlikte oyunları bozuldu. Milletimiz birkaç saat içinde vatan ve bayrak noktasında birleşti. Türkiye’nin her köşesinde yüzbinler sokaklara aktı. Kitleler tanklara, kurşunlara karşı yürüdü. Millet Çanakkale ruhu ile yeniden ayağa kalkmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla milyonlar Türkiye’nin kaderine el koydu.

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla darbe girişiminin başarıyla püskürtülmesinde önemli bir rol oynadı.

16 Temmuz’a girilen ilk dakikalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaris’te basın mensuplarına darbe girişimine ilişkin olarak açıklama yaptı. Darbe girişiminin milli iradeye yönelik bir ayaklanma hareketi olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, kalkışmaya karşı halkı meydanlarda toplanmaya davet etti.

İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökşen Havalimanı, Taksim Meydanı, İl Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TRT gibi kritik noktalara vatandaşlar akın etti. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Genelkurmay Başkanlığı, MİT ve Kızılay hucuma uğradı.

15 Temmuz’un ardından darbe girişimi başarıyla püskürtülürken, 81 ilde 7 gün 24 saat boyunca demokrasi nöbetleri sürdürüldü. İstanbul ve Ankara gibi kentlerde eş zamanlı olarak birçok etkinlik düzenlenirken, 81 ilin tamamında vatandaşların katıldığı demokrasi nöbetleri tarihe geçti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)