Alexa

Bugün Mevlid Kandili mi? (Kandil Kutlama Mesajları)

Bugün Mevlid Kandili mi? soran vatandaşlar oldukça fazla bulunuyor. Aynı zamanda Kandil ne demek olduğunu da soruyorlar. Peki bugün ne kandili? 8 Kasım 2019 günü mevlid kandili mi?

Bugün Mevlid Kandili mi? (Kandil Kutlama Mesajları)

"Bugün ne kandili?" bu sorunun cevabı acaba ne kadar biliniyor? bir yıl içinde kaç kandil var? kandil kaç tane? veya birinin diğerinden farkı nedir? kandiller ne ifade ediyor? gibi aklıllara takılan sorulara yapılan derlemelerle kısa olarak bu haberde cevap verilecek.

Mevlid Kandiliile ilgili yanlış bilgiler de var. bu yanlış bilgilerle müslümanların kafası karışıyor. Esas alınması gereken otorite merci Diyanet işleridir.

2017 tarihinde Mevlid Kandili ne zaman?

Diyanet işleri başkanlığına göre Mevlid Kandili, Rebiülevvel ayının 11.nci günü idrak ediliyor.yapılan açıklamaya göre; Mevlid Kandili 2017 yılında 29 Kasım 2017 tarihine denk geliyor.

Mevlid Kandili Nedir?

Mevlid kelimesi, “doğum, doğum yeri ve doğum vakti” gibi anlamlara gelmektedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğumunu anlatmak için kullanılan “mevlîd-i nebî” Türkçemiz’de kısaca mevlid kandili olarak anılmaktadır. Mevlid Kandili İslam dininin peygamberi olan Hz. Muhammed (S.A.V.) in doğum gecesidir. Aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının Onikinci gecesidir. Mevlid kandili, ilk defa hicretten yaklaşık üç yüz elli yıl kadar sonra Mısır'da, Şii Fâtımî Devleti döneminde kutlanmıştır.Türk Edebiyatında Peygamberimiz'in doğum günü olan bu kutlu günü anlatan birçok eser yazılmıştır. Süleyman Çelebi’nin yazdığı mevlid, Osmanlı’dan beri halen ülkemizde değişik vesilelerle coşkuyla, okunmakta ve dinlenmektedir.

Mevlid, "doğum zamanı" demektir.

Kuranı kerimde yer almamaktadır.Peygamberimizin doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci'ye bağlayan geceyi (25-26 Nisan 571 Miladi tarihine Muhammed'in doğum gününe rastlaması nedeniyle mevlid kutlanır), Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmişlerdir.

Kandilgeceleri İslam'ın bir adeti değildir. Hicrî 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye'de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim'den itibaren kutlanır. Minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını aldığı belirtilir.. Kadir gecesinden başka kandil gecesi Kuran-ı Kerim'de yer almamaktadır.

Kaç Tane Kandil Vardır?

Beş kandil gecesi olduğu belirtilmiştir.,hepsi birbirinden kıymetli gecelerdir. bu değerli ve anlamlı gecelerde birbirinden esrarlı hadiseler meydana gelmiştir.

1- Mevlid Kandili : Peygamber Efendimizindünyaya geldiği gecedir. Mevlid Gecesi, Rebîu'l-evvel ayının 12'nci yani onbirini onikisine bağlayan gece Peygamber Efendimiz'in dünyayı şereflendirdikleri gecedir. Peygamberimizin Doğum günüdür. mübarek gecede Namaz kılınır, dualar edilir, tesbih çekilir.

2- Regaib Kandili : Hz. Amine'nin Peygamberimize hamile olduğunu anladığı gece olarak bilinir.Peygamber efendimizin mübarek nurunun Hz.Abdullah'dan Hz.Amineye intikal ettiğigecedir.Hz.. Aminenin Peygamber (s.a.v.) Efendimize Hamile kaldığı gece olarak bilinmektedir.Üçayların ilki olan Recep ayının ilk cuma gecesidir. Bu gecede akşam ile yatsı arasında 12 rek'at hâcet namazı kılınır.

3- Mirac Kandili : Peygamberimizin, ilahi saltanatı seyretmek üzere Allah'ın daveti ve gücü ile bir mucize olarak göklere ve daha nice alemlere seyahat ettiği gecedir. ÖzetlePeygamber Efendimizin Miraca çıktığı gecedir.Receb'in 27'nci gecesi yani 26'sını 27'sine bağlayan gece "Mi'rac gecesi"dir. Bu gecede yatsıdan sonra

4- Berat Kandili : Kur'an-ı Kerim'in levh-i mahfuzdan sema-i dünyaya indirildiği, insanların bir senelik hayat ve rızıklarının gözden geçirildiği, müslümanların af ve lütuflara nail olduğu gecedir. Şâban ayının 15'inci gecesi, yani 14'ünü 15'ine bağlayan gece Berât Gecesi'dir.

5- Kadir Gecesi : Kur'an-ı Kerim'in dünya semasından Peygamberimize indirilmeye başladığı gecedir.Kadir Gecesi bu sene 21 Haziran Çarşamba akşamını 22 Haziran Perşembe gününe bağlayan gece Kadir Gecesidir.Kur’an’ın Kadir gecesinde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir. Bakara suresinin 185. ayetinde de Kur’an’ın Ramazan ayında indirildiği beyan edildiği için Kadir gecesinin Ramazan ayında bulunduğu kesin olarak belirtilmiştir.

2017 Mevlid Kandili ne zaman?

Diyanet İşleri'nin 2017 Dini Günler takvimine göre Mevlid Kandili bu yıl 29 Kasım Çarşamba gününe denk gelmektedir.

Bugün ne kandili, bugün kandil mi?Bu sorunun yanıtını merak ediyor. Müslüman alemi için en değerli günlerden olanMevlid kandilibu yıl 29 Kasım (BUGÜN) idrak ediliyor.

Mevlid Kandili Mesajları

Mevlid gecesinde, Peygamber efendimiz doğduğu için sevenlerin ve sevinenlerin günahları affedilir. Bu gece, Peygamber efendimizin doğum zamanlarında görülen halleri, mucizeleri okumak, dinlemek çok sevaptır. Dostlara ve müslümanlara mesaj vermek ve kutlamakta güzel bir kültürdür.

"Ey yüce peygamber senin hürmetine yaratıldı tüm alemler. Bizleri şefaatinden mahrum etme. Amin! Mevlid Kandiliniz Mübarek, dualarınız kabul olsun."

"Bugün kalbinize huzur, sofranıza bereket, üzerinize sıhhat serpilsin. Kandiliniz mübarek olsun."

"Bu mübarek günlerimizde mümin kullara, özel ve vazgeçilmez dostlara dualarımızı ve sevgilerimizi gönderiyoruz. Kandiliniz kutlu olsun."

"Nuruyla alemimizi Şereflendiren Peygamber Efendimizin (s.a.s) Şefaatine nail olmanız dileğiyle. Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun"

"Allah'a kulsun, zülmetler içinde parlayan nursun, senin gibi hakikatlı dostun, kandilin mübarek olsun."

"Size karanfilin sadakatini, sümbülün bagliligini, meneksenin tevazusunu, lalenin gururunu, leylegin saadetini versek, bize de dua eder misiniz? Mevlit kandiliniz mübarek olsun."

"Kandiliniz mübarek olsun, gönlünüzde bir an bile neşheniz eksik olmasın"

Mevlid kandiliniz size ve ailenize saadetler ve mutluluklar getirsin. Mevlid kandiliniz mübarek olsun.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 01:10
YORUM EKLE