Bugün Sarp - Sarpi Sınır Kapısı kapatılıyor!

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye ve Gürcistan, bugünden itibaren Sarp Sınır Kapısı’nı karşılıklı olarak geçici süreyle yolcu trafiğine kapatıyor. Bu önlem, 15 Mart 2020 tarihi itibarıyla, Türkiye saati ile 17.00, Gürcistan saati ile 18.00'den itibaren geçerli olacak.

Güncel 15.03.2020, 00:01 15.03.2020, 00:07
Bugün Sarp - Sarpi Sınır Kapısı kapatılıyor!

Türkiye ve Gürcistan, yarından itibaren Sarp Sınır Kapısı’nı karşılıklı olarak geçici süreyle yolcu trafiğine kapatma kararı aldığını açıkladı. Açıklamada, bu önlemin 15 Mart 2020 tarihi itibarıyla, Türkiye saati ile 17.00, Gürcistan saati ile 18.00'den itibaren geçerli olacağı açıklandı. Sarp sınır kapısında, yük taşımacılığına ise herhangi bir kısıtlama getirilmedi. diğer kara sınır kapılarında, Türkgözü, Aktaş kapılarında yolcu geçişleri mevcut düzenlemeler çerçevesinde devam edeceği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle: "Türkiye ve Gürcistan, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı almakta oldukları önleyici tedbirler çerçevesinde, iki ülke arasındaki mevcut üç sınır kapısından biri olan Sarp/Sarpi Sınır Kapısını yolcu trafiğine karşılıklı olarak kapatma kararı aldı. Sarp/Sarpi Sınır Kapısında, yük taşımacılığına ise herhangi bir kısıtlama getirilmezken, diğer kara sınır kapılarında, (Türkgözü/Vale, Aktaş/Kartsakhi) yolcu geçişleri mevcut düzenlemeler çerçevesinde devam edecek"

Sarp Sınır Kapısı nerede?

Sarp Sınır Kapısı, Karadeniz kıyısında, Türkiye ile Gürcistan arasındaki sınır kapısıdır. Adını, Sarp köyünden alır. Gürcistan tarafındaki sınır köyünün adı da Sarpi'dir. Bu sınır kapısı, 1988 yılında açıldı. Hopa ilçesinin 15 km doğusunda yer alan Sarp Sınır Kapısı, Gürcistan'a açılan bir kapı olmanın yanında, bütün Kafkasya'ya ve Orta Asya ülkelerine açılan karayolu üzerindeki sınır kapısı olarak da önemlidir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)